III C 749/14 - zarządzenie, wyrok Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie z 2016-11-08
Sygnatura akt III C 749/14
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 8 listopada 2016 r.
Sąd Rejonowy Szczecin - Centrum w Szczecinie, w Wydziale III Cywilnym,
w składzie:
Przewodniczący – Sędzia SR Grzegorz Szacoń
Protokolant: Stażysta Paweł Willman
po rozpoznaniu w dniu 27 października 2016 roku, w S.,
na rozprawie,
sprawy:
1) z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej nr 015 przy ulicy (...) w S. ,
przeciwko pozwanemu Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. ,
o ustalenie prawa i stosunku prawnego
oraz połączonych z nią spraw:
2) z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej nr 006 przy ulicy (...) w S. ,
przeciwko pozwanemu Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. ,
o ustalenie prawa i stosunku prawnego - sygn. akt III C 1202/14 i
3) z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej nr 005 przy ulicy (...) w S. ,
przeciwko pozwanemu Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. ,
o ustalenie prawa i stosunku prawnego - sygnatura akt III C 1009/14
I. umarza postępowanie z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej nr 006 przy ulicy (...) w S., przeciwko pozwanemu Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S., o ustalenie prawa oraz o ustalenie treści stosunku prawnego, w sprawie o sygnaturze III C 1202/14 - w brzmieniu roszczeń, jak w pozwie z dnia 24 lutego 2014 roku;
II. oddala wszystkie powództwa;
III. zasądza od powoda Wspólnoty Mieszkaniowej nr 015 przy ulicy (...) w S. na rzecz pozwanego Zakładu (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. kwotę 2.417 złotych (dwa tysiące czterysta siedemnaście złotych), tytułem kosztów procesu;
IV. zasądza od powoda Wspólnoty Mieszkaniowej nr 006 przy ulicy (...) w S. na rzecz pozwanego Zakładu (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. kwotę 2.417 złotych (dwa tysiące czterysta siedemnaście złotych), tytułem kosztów procesu;
V. zasądza od powoda Wspólnoty Mieszkaniowej nr 005 przy ulicy (...) w S. na rzecz pozwanego Zakładu (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. kwotę 2.417 złotych (dwa tysiące czterysta siedemnaście złotych), tytułem kosztów procesu;
VI. nakazuje ściągnąć na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie, tytułem wyłożonych tymczasowo przez Skarb Państwa kosztów sądowych od powodów: Wspólnoty Mieszkaniowej nr 015 przy ulicy (...) w S., Wspólnoty Mieszkaniowej nr 006 przy ulicy (...) w S. i Wspólnoty Mieszkaniowej nr 005 przy ulicy (...) w S. kwoty po 1.151,38 złotych (tysiąc sto pięćdziesiąt jeden złotych trzydzieści osiem groszy).
Sędzia SR Grzegorz Szacoń
Sygnatura akt III C 749/14
I. U Z A S A D N I E N I E
W dniu 2 kwietnia 2014 roku powódka - Wspólnota Mieszkaniowa nr 015 przy ulicy (...) 28a, 28b w S. wniosła przeciwko Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. pozew o:
1. ustalenie, że powódka Wspólnota Mieszkaniowa nr 015 przy ulicy (...) w S., zgodnie z zasadami wyrażonymi w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. nr 72, poz. 747 ze zmianami), ponosi odpowiedzialność za instalację wodną znajdującą się w budynku powódki od instalacji wewnętrznej do zaworu wody przy wodomierzu głównym, zaś pozwany Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. ponosi odpowiedzialność za pozostały odcinek sieci od zaworu za wodomierzem głównym, tj. zgodnie z art. 2 punkt 6 ustawy;
2. ustalenie, że powódka Wspólnota Mieszkaniowa nr 015 przy ulicy (...) 28a, 28b w S. zgodnie z zasadami wyrażonymi w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. nr 72, poz. 747 ze zmianami), ponosi odpowiedzialność za instalację kanalizacyjną znajdującą się w budynku powódki od instalacji wewnętrznej aż do pierwszej studzienki liczonej od strony budynku znajdującej się z granicach obrysu budynku, zaś pozwany Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. ponosi odpowiedzialność za pozostały odcinek sieci od pierwszej studzienki liczonej od strony budynku znajdującej się z granicach obrysu budynku, tj. zgodnie z art. 2 punkt 5 ustawy;
3. ustalenie treści umowy o przyłączenie do sieci wodno – kanalizacyjnej powódki Wspólnoty Mieszkaniowej nr 015 przy ulicy (...) w S. o treści zgodnej z art. 6 ust. 3 pkt 1 – 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zmianami), to jest ustaleniem, że:
a) stronami umowy są:
- Zakład (...) spółka z o.o. z siedzibą w S. zwana dostawcą usług,
- Wspólnota Mieszkaniowa nr 015 przy ul (...) reprezentowana przez Zarząd w osobie: K. L., zwana odbiorcą usług
b) treść umowy ma brzmienie następujące:
§ 1. Przedmiotem umowy jest odpłatna dostawa wody przez Dostawcę Usług do nieruchomości Odbiorcy usług i odprowadzanie z niej ścieków.
§ 2. Miejscem wykonywania umowy jest granica eksploatacji sieci określona:
dla przyłącza kanalizacyjnego, zgodnie z art. 2 punkt 5 ustawy o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę (...) tj. do pierwszejstudzienki liczonej od strony budynku, a w przypadku jej braku w granicach nieruchomości dla przyłączą wodociągowego, zgodnie z art. 2 punkt 6 ustawy o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę (...), tj. na zaworze za wodo mierzem głównym znajdującym się w budynku.
§ 3. Woda dostarczana przez Dostawcę Usług będzie wykorzystywana w celach: konsumpcyjnych w ilości ……………… m 3 miesięcznie / nie konsumpcyjnych w ilości ……………… m 3 miesięcznie.
§ 4.1. Dostawca zobowiązany jest dostarczać wodę do nieruchomości w sposób ciągły, o ciśnieniu zgodnym z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci wodociągowej, o jakości odpowiadającej wymaganiom określonym w przepisach prawa w ilości określonej w umowie niniejszej.
§ 4.2. Dostawca zobowiązany jest odbierać ścieki odprowadzane z nieruchomości w sposób ciągły, zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci wodociągowej, o jakości odpowiadającej wymaganiom określonym w przepisach prawa.
§ 4.3. Dostawca zobowiązany jest do utrzymania i eksploatacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych do miejsca stanowiącego granicę eksploatacji sieci (do studzienki zawierającej zawór z wodomierzem głównym) w sposób zapewniający ich niezawodne działanie.
§ 4.4. Dostawca zobowiązany jest do kontroli urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz kontroli jakości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
§ 4.5. Dostawca odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania będących w jego posiadaniu instalacji i przyłączy wodociągowych wraz z zaworem za wodomierzem głównym (granice eksploatacji).
§ 4.6. Dostawca odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania będących w jego posiadaniu instalacji i przyłączy kanalizacyjnych.
§ 5.1. Dostawca usług w razie niezawinionego przez dostawcę braku wody na ujęciu, zanieczyszczenia dostarczanej wody w ujęciu w sposób niebezpieczny dla zdrowia, potrzeby zwiększenia dopływu wody do hydrantów przeciwpożarowych, konieczności przeprowadzenia naprawy / konserwacji / remontu / dezynfekcji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, uszkodzenia instalacji i przyłączy odbiorcy usług grożącego niebezpieczeństwem lub powodującego marnotrawienie wody, przerw w zasilaniu energetycznym urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, wystąpienia siły wyższej w tym klęsk żywiołowych nie ponosi odpowiedzialności za przerwy czy ograniczenia w świadczeniu usług.
§ 5.2. W przypadku wystąpienia awarii urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych będących w eksploatacji Dostawcy usług lub wystąpienia okoliczności wymienionych w § 5.1. Dostawca Usług niezwłocznie powiadomi Odbiorcę Usług w sposób ustny, pisemny lub zwyczajowo przyjęty o przewidywanym czasie usuwania awarii lub czasie trwania przerwy lub ograniczenia w świadczeniu usług.
§ 5.3. O przerwie w dostawie wody wynikającej z planowanych prac konserwacyjno-remontowych dostawca usług powiadomi Odbiorcę Usług ustnie, pisemni, lub w sposób zwyczajowo przyjęty najpóźniej na 4 dni przed jej terminem, a jeżeli przerwa miałaby przekraczać 12 godzin, najpóźniej na 7 dni przed jej terminem.
§ 5.4. W przypadku gdyby przerwa w dostawie wody miałaby przekraczać 12 godzin Dostawca Usług zapewni zastępczy punkt poboru wody o którego lokalizacji powiadomi Odbiorcę usług.
§ 6.1. Dostawca Usług może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli odbiorca nie uiścił opłat za dwa pełne okresy obrachunkowe następujące po dniu wezwania do zapłaty; zostanie stwierdzone że Odbiorca nielegalnie pobiera wodę tub nielegalnie odprowadza ścieki to jest bez zawarcia umowy jak również przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych: jakość wprowadzanych przez Odbiorcę ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa i zagraża życiu lub zdrowiu osób obsługujących urządzenia kanalizacyjne albo prawidłowej eksploatacji tych urządzeń.
§ 6.2. Ponowne włączenie dopływu wody i odbioru ścieków nastąpi w ciągu 48 godzin od ustania przyczyny określonej w § 6.1.
§ 6.3. Koszty odcięcia wody i zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego oraz ponownego włączenia dopływu wody i odbioru ścieków ponosi Odbiorca usług.
§ 7. Przedstawiciele Dostawcy, po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia mają prawo sprawdzania prawidłowości działania wodomierza głównego; dokonywania odczytów wodomierza głównego; wykonania prac konserwacyjno-remontowych oraz kontroli korzystania z usług zgodnie z umową w godzinach 6-22.
§ 8.1. Odbiorca usług zobowiązany jest do utrzymania we właściwym stanie technicznym należących do niego instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz studzienek i pomieszczeń przeznaczonych na zainstalowanie wodomierza i urządzenia pomiarowego jak leż do zabezpieczenia tych urządzeń przed uszkodzeniem lub zaborem.
§ 8.2. Odbiorca usług zobowiązany jest do przestrzegania warunków odprowadzania ścieków do komunalnych urządzeń kanalizacyjnych określonych przepisami prawa.
§ 8.3. Odbiorca usług zobowiązany jest do niewykonywania jakichkolwiek czynności mogących wpłynąć na zmianę stanu technicznego urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych Dostawcy.
§ 8.4. Odbiorca Usług zobowiązany jest do zapewnienia przedstawicielom Dostawcy swobodnego i bezpiecznego wykonywania czynności o jakich mowa w § 7. oraz udostępniania im w toku kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem umowy.
§ 8.5. Odbiorca usług zobowiązany jest do niedokonywania zabudowy ani trwałych nasadzeń nad przyłączami wodociągowymi i kanalizacyjnymi w pasie określonym przez obowiązujące przepisy prawa.
§ 8.6. Odbiorca usług zobowiązań jest do niezwłocznego zawiadomienia Dostawcy o uszkodzeniach wodomierza lub jego kradzieży i zerwania plomby legalizacyjnej lub plomby na śrubach wodomierza.
§ 8.7. Odbiorca usług jak i Dostawca usług mają prawo żądać ekspertyzy wodomierza w razie podejrzenia jego nierzetelności. Koszty ekspertyzy, w zależności od wyniku ekspertyzy ponosi Dostawca lub Odbiorca.
§ 8.8. w okresie trwania umowy, na wniosek Odbiorcy istnieje możliwość wymontowania wodomierza na czas określony i ponowne jego zamontowanie jedynie za odpłatnością według obowiązującego cennika Dostawcy.
§ 9. Rozliczenie dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków następować będzie według poniższych zasad:
1. ilość wody dostarczonej do obiektu ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego,
2. w razie niesprawności wodomierza nie przekraczającej 3 miesięcy ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w ostatnich 3 miesiącach sprawnego działania wodomierza, a gdy nie jest to możliwe - na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego albo iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym lub wskazań zainstalowanego wodomierza oraz liczby dni (miesięcy) niesprawności wodomierza,
3. w razie niesprawności wodomierza trwającej ponad 3 miesiące ilość pobranej wody ustala się zgodnie z pkt 2 i obniża o 10%,
4. w przypadku braku możliwości dokonania odczytu lub wymiany wodomierza z przyczyn leżących po stronie Odbiorcy stosuje się odpowiednio postanowienia pkt 2. Po upływie 3 miesięcy ilość pobranej wody ustala się na zasadach określonych w punkcie 5,
5. w przypadkach:
a) nie dokonania zawiadomienia o jakim mowa w § 8.6.,
b) samowolnej przebudowy lub rozbudowy instalacji wodociągowej Odbiorcy, która powoduje zwiększenie lub pobranej wody,
c) udostępnienia poboru wody z instalacji wodociągowej Odbiorcy na rzecz osób trzecich bez wiedzy i zgody Dostawcy,
d) zawinionej przez Odbiorcę niesprawności wodomierza,
e) braku możliwości dokonania odczytu lub wymiany wodomierza z przyczyn leżących po stronie Odbiorcy przez okres ponad 3 miesięcy ilość pobranej wody ustala się jako równą ilości, która mogła przepłynąć pełnym przekrojem przyłącza wodociągowego w okresie 3 miesięcy,
6. ilość ścieków odprowadzonych z obiektu ustala się na podstawie wskazania urządzenia pomiarowego zainstalowanego przez Odbiorcę w uzgodnieniu z Dostawcą usług: w braku urządzenia pomiarowego ilość odprowadzonych ścieków przyjmuje się za równą ilości pobranej wody,
7. w rozliczeniach odprowadzonych ścieków Dostawca uwzględnia ilość wody zużytej bezpowrotnie na cele podlewania ogrodu (trawnika), technologiczne lub produkcyjne, wyłącznie na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt odbiorcy.
§ 10.1. W rozliczeniach stosuje się ceny i stawki opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków oraz opłatę abonamentową ustalone w taryfie zatwierdzonej przez Radę Miasta w drodze uchwały.
§ 10.2. Zmiana wysokości opłat nie wymaga wypowiedzenia umowy w tym zakresie. Dostawca powiadamia zainteresowanych o nowych stawkach opłat i terminie ich obowiązywania w sposób zwyczajowo przyjęty (prasa, radio, telewizja).
§ 10.3. Strony niniejszej umowy wyłączają możliwość dokonywania przez Odbiorcę potrąceń jakichkolwiek wierzytelności Odbiorcy przysługujących mu od Dostawcy z wierzytelnościami dostawcy wynikającymi z niniejszej umowy.
§ 11.1. Odbiorca uiszcza opłaty na podstawie faktur VAT.
§ 11.2. Rozliczenie opłat następować będzie w okresach dwumiesięcznych, z tym że w jednym miesiącu Dostawca wystawi fakturę zaliczkową.
§ 11.3. Zapłata następuje na podstawie prawidłowo wystawionej przez Dostawcę faktury VAT w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury lub dostarczenia jej w inny sposób.
§ 11.4. Dostawca może zmienić okres rozliczeniowy, o jakim mowa w §11.2, o czym zawiadomi Odbiorcę na piśmie na 30 dni przed upływem okresu rozliczeniowego.
§ 12. Uchybienie przez Odbiorcę terminom płatności określonym w fakturach VAT uprawnia Dostawcę do naliczania odsetek ustawowych począwszy od dnia wymagalności, dochodzenia należności na drodze postępowania sądowego.
§ 13.1. Postępowanie wyjaśniające prowadzone w związku ze zgłoszeniem przez Odbiorcę usług zastrzeżeń do wysokości faktury nie wstrzymuje jej zapłaty.
§ 13.2. W przypadku stwierdzenia nadpłaty zostanie ona zaliczona na poczet przyszłych należności, chyba że Odbiorca zażąda jej zwrotu. Zwrot następuje w terminie 14 dni od dnia otrzymania żądania.
§ 14. Odbiorcę obciąża obowiązek ponoszenia opłat za wodę i ścieki do dnia rozwiązania umowy za wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron.
§ 15. W przypadku dostarczenia wody o nienależytej jakości lub ciśnieniu niższym od określonego warunkami technicznymi Odbiorcy przysługuje bonifikata w wysokości 10% należności za wodę dostarczoną w okresie trwania zakłócenia, której ilość wyliczona zostanie proporcjonalnie do okresu rozliczenia.
§ 16. Dostawca nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane wstrzymaniem lub ograniczeniem dopływu wody oraz wstrzymaniem odbioru ścieków w okolicznościach, o jakich mowa w § 5 i 6.
§ 17. Strony ponoszą odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy na zasadach określonych w następne KC.
§ 18.1. Umowa obowiązuje od dnia uprawomocnienia się wyroku i zostaje zawarta na czas nieokreślony.
§ 18.2. Każdej ze stron przysługuje prawo rozwiązania umowy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 18.3. Spory mogące powstać na tle niniejszej umowy będą rozstrzygane polubownie. W przypadku nie osiągniecia porozumienia spory podlegały będą rozstrzygnięciom sądów powszechnych właściwych dla siedziby Dostawcy.
§ 18.4. Wszelkie zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Nadto powódka wniosła o zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
W uzasadnieniu żądania pozwu Wspólnota Mieszkaniowa nr 015 przy ulicy (...) 28a, 28b w S. wskazała, że nieruchomość przy ulicy (...) przyłączona jest do sieci wodnokanalizacyjnej pozwanego Zakładu (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. - istniejąca w budynku instalacja wewnętrzna odbiera dostarczaną wodę, za którą powódka od lat uiszcza nas rzecz Zakładu (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. należne opłaty. W tej sytuacji pozwana zobowiązania jest, stosownie do treści przepisu art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, do zawarcia z powódką umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Tymczasem strona pozwana od 2003 roku odmawia zawarcia przedmiotowej umowy. Skoro zatem pomiędzy stronami w sposób dorozumiany wykształciła się umowa „zadaniem Sądu w braku porozumienia jest ustalenie jej treści zgodnie z zasadami wyrażanymi w innych umowach zawieranych w podobnych sprawach przy uwzględnieniu obowiązujących dotychczas w sposób dorozumiany zasadach”.
Powódka wskazała, że przedmiotem sporu pomiędzy stronami jest kwestia odpowiedzialności stron za instalacje wodne – pozwana bezprawnie rozszerza granice odpowiedzialności strony powodowej na część instalacji wodnej za odcinek od zaworu za wodomierzem głównym do sieci pozwanej, poprzez obciążanie powodowej Wspólnoty Mieszkaniowej kosztami usuwania awarii sieci znajdującej się poza obrysem budynku przy ulicy (...) w S.. Zarządca powódki w piśmie z dnia 9 września 2004 roku odmówił zapłaty za usuniętą usterkę wskazując, że jest to część sieci będąca we władaniu pozwanej i to ona ponosi za nią odpowiedzialność. Stąd też powódka domaga się ustalenia, że strony łączy umowa o opisanej szczegółowo w żądaniu pozwu treści.
Sprawa ta została zarejestrowana w repertorium C - pod sygnaturą akt III C 749/14.
W odpowiedzi na pozew pozwany - Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. wniosła o oddalenie powództwa w całości i zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu według norm przepisanych.
W uzasadnieniu swojego stanowiska procesowego pozwana wskazała, że strona powodowa nie jest legitymowana do wytoczenia powództwa w niniejszej sprawie, ponieważ powództwo dotyczy czynności przekraczającej zwykły zarząd rzeczą wspólną, a zatem wymagane było podjęcie uchwały w przedmiocie upoważnienia zarządu do wytoczenia powództwa. Odnosząc się do meritum żądania pozwu pozwana wskazała, że z okoliczności przytoczonych w uzasadnieniu żądania pozwu wynika, że powódka nie ma interesu prawnego w żądaniu ustalenia w zakresie wskazanym w pozwie. Przysługuje jej bowiem dalej idące roszczenie – powództwo o ukształtowanie stosunku prawnego lub prawa na podstawie ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Skoro powódka domaga się ustalenia zasad odpowiedzialności powódki i pozwanej według zasad określonych w przepisach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, powództwo w tym zakresie jest bezcelowe. Podkreślana zaś w uzasadnieniu żądania pozwu okoliczność, że między stronami istnieje umowa zawarta w dorozumianej formie, nie istnieje stan niepewności co do łączącego strony stosunku prawnego, co przemawia za brakiem interesu prawnego w wytoczeniu powództwa o ustalenie. Nadto wskazano, że 1 stycznia 2001 roku strony zawarły umowę o dostawę wody i odprowadzanie ścieków, w której szczegółowo określono prawa i obowiązki stron.
Pozwana wskazała również, że powództwo nie zasługuje na uwzględnienie również i z tego powodu, że jego przedmiotem jest ustalenie okoliczności faktycznych, a nie stosunku prawnego lub prawa. Pozwana wskazała także, że żądane pozwem ustalenie zasad odpowiedzialności stron za stan wewnątrzosiedlowej instalacji wodociągowo – kanalizacyjnej jest niedopuszczalne. Przedsiębiorstwo wodociągowe obowiązane jest, stosownie do przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie nieruchomości do sieci, jeżeli istnieją techniczne możliwości świadczenia usług. W odniesieniu natomiast do nieruchomości powódki takie możliwości technicznej istnieją wyłącznie do sieci wodociągowo –kanalizacyjnej zlokalizowanej na drodze publicznej przy ulicy (...). Wydanie warunków technicznych przyłączenia przedmiotowej nieruchomości do sieci w zakresie żądanym pozwem jest niemożliwe, ponieważ instalacja wodociągowa nie spełnia wymogów sieci wodociągowej, o czym powódka była informowana. W obecnym stanie faktycznym, możliwe jest jedynie wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej przedsiębiorstwa dla budynku powódki, ale tylko do sieci w ulicy (...). Zmiana granic i ukształtowanie własności nieruchomości wspólnoty nie zmieniło przeznaczenia i funkcji poszczególnych części tych elementów sieci osiedlowej dostarczających wodę. Strony nie zawierały żadnych umów dotyczących własności spornych odcinków, a pozwana nie traktuje ich, a także nigdy nie traktowała w przeszłości jako swojej własności.
W dniu 14 lutego 2014 roku powódka - Wspólnota Mieszkaniowa nr 005 przy ulicy (...) w S. wniosła przeciwko Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. pozew o ustalenie, że powódka Wspólnota Mieszkaniowa nr 005 przy ulicy (...) w S., zgodnie z zasadami wyrażonymi w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. nr 72, poz. 747 ze zmianami), ponosi odpowiedzialność za instalację wodną znajdująca się w budynku powódki od instalacji wewnętrznej do zaworu wody przy wodomierzu głównym, zaś pozwany Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. ponosi odpowiedzialność za pozostały odcinek sieci od zaworu za wodomierzem głównym, tj. zgodnie z art. 2 punkt 6 ustawy. Ponadto o ustalenie, że powódka Wspólnota Mieszkaniowa nr 005 przy ulicy (...) w S. zgodnie z zasadami wyrażonymi w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zmianami), ponosi odpowiedzialność za instalację kanalizacyjną znajdująca się w budynku powódki od instalacji wewnętrznej aż do pierwszej studzienki liczonej od strony budynku znajdującej się z granicach obrysu budynku, zaś pozwany Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. ponosi odpowiedzialność za pozostały odcinek sieci od pierwszej studzienki liczonej od strony budynku znajdującej się z granicach obrysu budynku, tj. zgodnie z art. 2 punkt 5 ustawy.
Powódka wniosła również o ustalenie treści umowy o przyłączenie do sieci wodno – kanalizacyjnej powódki Wspólnoty Mieszkaniowej nr 005 przy ulicy (...) w S. o treści zgodnej z art. 6 ust. 3 pkt 1 – 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zmianami), to jest o takiej samej treści jak w pozwie wniesionym w sprawie III C 749/14, z uwzględnieniem, że stronami umowy są: Zakład (...) spółka z o.o. z siedzibą w S. zwana dostawcą usług i Wspólnota Mieszkaniowa nr 005 przy ul. (...), reprezentowana przez Zarząd w osobach: K. L. i M. K. - zwaną odbiorcą usług.
Nadto powódka wniosła o zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
W uzasadnieniu żądania pozwu Wspólnota Mieszkaniowa nr 005 przy ulicy (...) w S. przytoczyła okoliczności wskazane w uzasadnieniu żądania pozwu złożonego w sprawie III C 749/14.
Sprawa ta została zarejestrowana w repertorium C - pod sygnaturą akt III C 1009/14.
Na rozprawie w dniu 18 września 2014 roku Wspólnota Mieszkaniowa nr 005 przy ulicy (...) w S. doprecyzowała żądanie procesowe wskazując, że ustalenie, którego domaga się w punkcie 1 i punkcie 2 żądania pozwu ma dotyczyć przyjęcia odpowiedzialności w zakresie utrzymania technicznego i zapewnienia sprawności działania i gdyby zaistniała potrzeba poniesienia nakładów przykładowo na tą część sieci, to obciążenie nimi musiałoby być przypisane pozwanemu - co wynika z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Ponadto sprecyzował żądanie ustalenia odpowiedzialności przez wskazanie, że objęty ma nią być odcinek do pierwszej studni, licząc w stronę budynku i jest to przyłącze za które całą odpowiedzialność ma ponosić powódka, zaś od studni w kierunku ulicy - jest to element sieci i tego dotyczy żądanie przyjęcia odpowiedzialności przez pozwanego.
Odnośnie natomiast żądania wskazanego w punkcie 3 żądania pozwu powódka wskazała, że umowa w tym przypadku istnieje i to jest umowa z dnia 27 sierpnia 2007 roku i wymaga korekty w zakresie swojej treści tak, aby stan jej unormowań osiągnął te wszystkie wskazane w żądaniu pozwu. Domagał się zatem ustalenia jej treści w całości zapisów wskazanych w żądaniu pozwu. Precyzując żądanie pozwu w tym zakresie Wspólnota Mieszkaniowa nr 005 przy ulicy (...) w S. wniosła o takie ustalenie treści umowy z dnia 27 sierpnia 2007 roku, aby odpowiadała ona ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odbioru ścieków (protokół rozprawy – k. 148).
W piśmie z dnia 22 września 2014 roku Wspólnota Mieszkaniowa nr 005 przy ulicy (...) w S. ponownie sprecyzowała żądanie zawarte w punkcie 3 pozwu, w ten sposób, że wniosła o ustalenie prawidłowej treści paragrafu umowy z dnia 27 sierpnia 2007 roku nr (...), w ten sposób, że w miejsce dotychczasowego zapisu, niezgodnego z treścią ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków należy wpisać: „miejscem wykonywania umowy jest granica eksploatacji sieci określona:
- dla przyłącza kanalizacyjnego, zgodnie z art. 2 punkt 5 ustawy o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę (…), tj. do pierwszej studzienki liczonej od strony budynku, a w przypadku jej braku w granicach nieruchomości,
- dla przyłącza wodociągowego, zgodnie z art. 2 punkt 6 ustawy o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę (…), tj. na zaworze za wodomierzem głównym znajdującym się w budynku”.
W uzasadnieniu tak ukształtowanego żądania strona powodowa podniosła nadto, że fakt związania stron umową o dostawę wody i odprowadzanie ścieków nie stanowi przeszkody do ustalenia jej treści, tak aby była ona zgodna z ustawą o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę w trybie powództwa o ustalenie. Umowa z dnia 27 sierpnia 2007 roku została stronie powodowej narzucona. Interes prawny w wytoczeniu powództwa o wskazanej wyżej treści wynika z faktu, że powódka nie posiada prawidłowej umowy o dostawę wody i odprowadzanie ścieków i z tego powodu nie ma pewności co do ciągłości dostaw wody i odprowadzania ścieków. W przypadku natomiast awarii sieci na spornym odcinku nie istnieje podmiot, który awarie usunie i pokryje koszty z tym związane, a powódka, która nie jest właścicielem, ani użytkownikiem gruntu, przez który siec przebiega nie może bez odpowiednich zgód wkroczyć na grunt w celu usunięcia usterek bądź modernizacji sieci. Wydanie zaś orzeczenia w niniejszej sprawie spowoduje, że w przyszłości nie będą powstawały żadne spory związane z instalacją.
W odniesieniu natomiast do zarzutu braku legitymacji czynnej po stronie powodowej, powódka wskazała, że skoro zawarcie umowy o dostawę wody i odprowadzanie ścieków mnie wymaga uchwały wspólnoty mieszkaniowej, to również i ustalenie treści takiej umowy na drodze sądowej jest czynnością zwykłego zarządu.
W odpowiedzi na pozew Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. wniosła o oddalenie powództwa w całości i zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu według norm przepisanych. W uzasadnieniu swojego stanowiska procesowego pozwana przytoczyła analogiczne okoliczności faktyczne i prawne jak w odpowiedzi na pozew złożonej w sprawie III C 794/14, z tą zmianą, że wskazała na łączącą strony umowę o dostawę wody i odprowadzanie ścieków, datowaną na 27 sierpnia 2007 roku.
Na rozprawie w dniu 27 listopada 2014 roku Sąd postanowił – na podstawie przepisu art. 219 k.p.c. - połączenie niniejszej sprawy do wspólnego rozpoznania i roztrzygnięcia ze sprawą z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej nr (...) przy ulicy (...) w S., przeciwko Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. prowadzonej pod sygn. III C 749/14 i dalej prowadzić postępowanie pod jedną sygnaturą III C 749/14.
W dniu 27 marca 2014 roku powódka - Wspólnota Mieszkaniowa nr 006 przy ulicy (...) w S. wniosła przeciwko Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. pozew o:
1. ustalenie, że powódka Wspólnota Mieszkaniowa nr 006 przy ulicy (...) w S., zgodnie z zasadami wyrażonymi w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zmianami), ponosi odpowiedzialność za instalację wodną znajdująca się w budynku powódki od instalacji wewnętrznej do zaworu wody przy wodomierzu głównym, zaś pozwany Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. ponosi odpowiedzialność za pozostały odcinek sieci od zaworu za wodomierzem głównym, tj. zgodnie z art. 2 punkt 6 ustawy;
2. ustalenie, że powódka Wspólnota Mieszkaniowa nr 006 przy ulicy (...) w S. zgodnie z zasadami wyrażonymi w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zmianami), ponosi odpowiedzialność za instalację kanalizacyjną znajdującą się w budynku powódki od instalacji wewnętrznej aż do pierwszej studzienki liczonej od strony budynku znajdującej się z granicach obrysu budynku, zaś pozwany Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. ponosi odpowiedzialność za pozostały odcinek sieci od pierwszej studzienki liczonej od strony budynku znajdującej się z granicach obrysu budynku, tj. zgodnie z art. 2 punkt 5 ustawy;
3. ustalenie treści umowy o przyłączenie do sieci wodno – kanalizacyjnej powódki Wspólnoty Mieszkaniowej nr 015 przy ulicy (...) w S. o treści zgodnej z art. 6 ust. 3 pkt 1 – 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zmianami), to jest o takiej samej treści jak w sprawie III C 749/14, z uwzględnieniem, że stronami umowy są: Zakład (...) Spółka z o.o. z siedzibą w S., zwana dostawcą usług i Wspólnota Mieszkaniowa nr 006 przy ul (...), reprezentowana przez Zarząd w osobach: K. L. i S. I., zwaną odbiorcą usług.
Nadto powódka wniosła o zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
Sprawa ta została zarejestrowana w repertorium C - pod sygnaturą akt III C 1202/14.
Następnie Wspólnota Mieszkaniowa nr 015 przy ulicy (...) w S. zmieniła żądanie pozwu, w ten sposób, że w miejsce dotychczasowego żądania ustalenia treści całej umowy, wniosła o zmianę jej paragrafu drugiego, to znaczy zawartej już umowy z dnia 7 sierpnia 2008 roku, w zakresie jej par. 2, w ten sposób, aby dotychczasową jego treść zmienić, poprzez ustalenie jego brzmienia: „miejscem wykonywania umowy jest granica eksploatacji sieci określona: dla przyłącza kanalizacyjnego z art. 2 pkt 5 ustawy o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę, tj. pierwszej studzienki liczonej od strony budynku, a w przypadku jej braku w granicach nieruchomości. Dla przyłącza wodociągowego zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę, tj. na zaworze za wodomierzem głównym znajdującym się w budynku. W pozostałym zakresie powódka cofnęła pozew.
W odpowiedzi na pozew Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. wniosła o oddalenie powództwa w całości i zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu według norm przepisanych.
W uzasadnieniu swojego stanowiska procesowego pozwana przytoczyła analogiczne okoliczności faktyczne i prawne jak w odpowiedzi na pozew złożonej w sprawie III C 794/14, z tą zmianą, że łącząca strony umowa o dostawę wody i odprowadzanie ścieków, datowana na 27 sierpnia 2007 roku oznaczona jest numerem (...).
Na rozprawie w dniu 27 listopada 2014 roku Sąd postanowił – na podstawie przepisu art. 219 k.p.c. - połączenie niniejszej sprawy do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia ze sprawą z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej nr (...) przy ulicy (...) w S. przeciwko Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S., prowadzonej pod sygn. III C 749/14 i dalej prowadzić postępowanie pod jedną sygnaturą III C 749/14.
Sąd ustalił – na podstawie niżej przedstawionych dowodów – następujący stan faktyczny we wszystkich połączonych sprawach:
Dnia 17 grudnia 1998 roku Zakład (...) w S. wydał warunki ogólne i techniczne przyłączenia do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dla obiektu: budynek mieszkalny przy ulicy (...) – określając jako warunek techniczny przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej: wodociąg (...), śr. ciśn. 30 m.sł.w. Na przyłączach i sieciach wodociągowych zewnętrznych należało stosować rury z materiałów PE: PE-100 na sieciach zewnętrznych i PE – 80 na przyłączach. Stosowane rury, kształtki i armatura winny posiadać aprobatę techniczną (...) I., ocenę higieniczną (...), atest producenta. Nowo wybudowane zewnętrzne sieci wodociągowe i przyłącza wykonane z rur PE lub PCV należy oznakować taśmą magnetyczną. Na przyłączach wodociągowych oraz sieciach zewnętrznych należy stosować zasuwy wodociągowe kołnierzowe z żeliwa sferoidalnego, miękkouszczelniające, będące odpowiednikiem fig. 002. W przypadku budowy sieci wodociągowych z rur PE należy stosować kształtki i armaturę odpowiednio przystosowana do tych rur. Na zewnętrznych sieciach wodociągowych należy stosować hydranty ppoż. typu podziemnego ø 80 mm z żeliwa sferoidalnego (...) 50 z powłoką epoksydową, na odgałęzieniach - z zasuwą zacinającą. Należy zabezpieczyć możliwość odwodnienia i płukania każdej nowo projektowanej zewnętrznej sieci wodociągowej. Na przykanalikach i sieciach zewnętrznych kanalizacyjnych należy stosować rury z: PCV, gładkie o sztywności 8kN/m.kw, żywic poliestrowych, wzmacniane włóknem szklanym, o sztywności 10.000 N/m 2, kamionki: bezkielichowe – łączone i uszczelniane za pomocą obejm z tworzyw sztucznych, kielichowe – łączone i uszczelniane na uszczelkę z tworzyw sztucznych.
Na sieciach kanalizacyjnych nie stosować rur betonowych ze stopką i studzienek ślepych. Studnie kanalizacyjne stosować zgodne z PN. Nowo budowane przyłącza (do drugiego zaworu tuż przy wodomierzu w przypadku przyłącza wodociągowego i do pierwszej studzienki na przykanaliku w przypadku przyłącza kanalizacyjnego) i zewnętrzne sieci wod.-kan. należało nieodpłatnie przekazać (...) w S. protokołem PT.
Dowód:
- ⚫
-
warunki ogólne i techniczne przyłączenia do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej z dnia 17.12.1998 r. - k. 33 – 36 i k. 83 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
karta informacyjna odbiorcy - k. 84 w aktach sprawy III C 749/14.
W piśmie z dnia 27 maja 1999 roku skierowanym przez członka Zarządu Miasta S. do Zarządu (...) w S. dotyczącym przejęcia do eksploatacji sieci wodociągowej wewnątrzosiedlowej oraz zmiany zasad rozliczania, wskazano, że po zapoznaniu się z jego pismem l.dz. (...) C – (...)/ (...) z dnia 30 marca 1999 roku, jak również ograniczonymi możliwościami prawnymi Zakładu (...) w przedmiotowej sprawy rozwiązanie tego problemu powinno nastąpić przez ustalenie jednakowych zasad rozliczania za świadczone usługi przez (...) w zakresie dostawy wody i odprowadzania ścieków dla wszystkich podmiotów włączonych do sieci wewnątrzosiedlowej, ustalenie granicy eksploatacji dla sieci wodociągowej o podwyższonym ciśnieniu dla wszystkich podmiotów w miejscach zainstalowanych wodomierzy zbiorczych, tj. na wyjściu z hydroforni oraz ustalenie zakresu odpowiedzialności oraz podziału ponoszonych kosztów za eksploatację sieci wodociągowej wewnątrzosiedlowej dla wszystkich podmiotów włączonych do niej.
Wobec powyższego zobowiązano (...) do zorganizowania spotkania wszystkich zainteresowanych w powyższej sprawie stron celem zawarcia porozumienia dotyczącego realizacji powyższych zaleceń.
Dowód:
- ⚫
-
pismo z dnia 27.05.1999 r. - k. 21 w aktach sprawy III C 749/14, k. 21 w aktach sprawy III C 1202/14.
W dniu 14 lipca 2000 roku Urząd Miejski w S. wydał decyzję nr (...) o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu po rozpatrzeniu wniosku Zarządu (...) z dnia 15 czerwca 2000 roku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie sieci wodociągowej przy ulicy (...) w S. w rejonie numerów 21 ab do 30 ab, zgodnie z miejscowym planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta S. uchwalonym dnia 16 maja 1994 roku przez Radę Miejską w S. Uchwałą nr L/709/94 (Dz. Urz. Woj. S.. Nr 9, poz. 72) ze zmianami uchwalonymi dnia 29 listopada 1994 r. przez Radę Miejską w S. Uchwałą Nr VII/48/94 (Dz. Urz. Woj. S.. Nr 16, poz. 150) oraz ze zmianami uchwalonymi przez Radę Miejską w S. Uchwałą nr VII/83/99 z dnia 29 marca 199 r. (Dz. Urz. Woj. S.. Nr 13, poz. 153). Termin ważności decyzji ustalono do dnia 31 grudnia 2001 roku.
Dowód:
- ⚫
-
decyzja nr (...) Urzędu Miejskiego w S. z dnia 14.07.2000 r. wraz z załącznikami - k. 37 - 41.
Pismem z dnia 18 sierpnia 2000 roku A. M. zwróciła się do Zakładu (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. z prośbą o uzgodnienie dokumentacji projektowej budowy wodociągu miejskiego do budynków (...) u Centrum (...) przy ulicy (...) ab, 22 ab, 24 ab, 25 ab, 26 ab, 27 ab, 28 ab, 29 ab, 30 ab w S., zgodnie z otrzymanymi warunkami technicznego podłączenia do sieci miejskiej. Dokumentacja techniczna została uzgodniona.
Dowód:
- ⚫
-
pismo z dnia 18.08.2000 r. wraz z załączonym projektem technicznym - k. 85 – 86 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
dokumentacja techniczna - k. 90 w aktach sprawy III C 749/14.
W dniu 28 września 2000 roku Wspólnota Mieszkaniowa nr 015 przy ulicy (...) w S. podjęła uchwałę nr 9 w sprawie wykonania przyłącza wodociągowego oraz zainstalowania wodomierza w nieruchomości przy ulicy (...). Prace miały być wykonane na koszt Gminy M. S..
Dowód:
- ⚫
-
uchwała nr 9 z dnia 28.09.2000 r. - k. 30 w aktach sprawy III C 749/14.
Decyzją nr (...) z dnia 16 października 2000 roku Urząd Miejski w S. zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę dla Zarządu (...) Zakładu (...) w S. polegająca na wykonaniu sieci i przyłączy wodociągowych do budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ulicy (...) na nieruchomości położonej w S. - działki nr (...) wg ewidencji gruntów z obrębu 65 – Ś. własność Miasta S. w wieczystym współużytkowaniu.
Dowód:
- ⚫
-
decyzja Urzędu Miejskiego w S. nr (...) z dnia 06.10.2000 r. - k. 31 – 32 w aktach sprawy III C 749/14.
W dniu 1 stycznia 2001 roku Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. zawarła ze Wspólnotą Mieszkaniową nr 015 przy ulicy (...) w S. umowę nr (...) o dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Na podstawie tej umowy dostawca – Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. zobowiązała się do dostarczenia wody dla potrzeb gospodarczych do nieruchomości przy ulicy (...) oraz do odprowadzania ścieków (wody zużytej) w ustalonych ilościach i odpowiadającym warunkom określonym w załączniku nr 3 oraz do odprowadzania ścieków w ustalonych ilościach i odpowiadającym określonym w załączniku nr 2 do umowy warunkom z nieruchomości przy ulicy (...). Odbiorca - Wspólnota Mieszkaniowa nr 015 przy ulicy (...) w S. zobowiązała się do zapłaty należności z tytułu umowy za cały okres do dnia jej rozwiązania. Umowa została zawarta na czas nieoznaczony z mocą obowiązującą od dnia 31 grudnia 2000 roku.
Dowód:
- ⚫
-
umowa z dnia 01.01.2001 r. - k. 87 – 88 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
załącznik nr 3 do umowy - k. 89 w aktach sprawy III C 749/14.
W marcu 2003 roku Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. odmówiła zwrócenia między innymi Wspólnocie Mieszkaniowej nr 005 przy ulicy (...) w S. oraz Wspólnocie Mieszkaniowej nr 006 przy ulicy (...) w S. zwrócenia kosztów poniesionych przez te podmioty w związku z usunięciem awarii wodociągu przy ulicy (...). W uzasadnieniu odmowy uregulowania przedłożonych rachunków Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. wskazała, że granica eksploatacji sieci wodociągowej jest na zaworze wodociągowym za wodomierzem w hydroforni przy budynku nr (...). Odcinek sieci od zaworu głównego za wodomierzem do budynków pozostaje natomiast w użytkowaniu zarządcy tych budynków.
Dowód:
- ⚫
-
pismo z dnia 14.03.2003 r. - k. 69 w aktach sprawy III C 1009/14.
Dnia 26 marca 2003 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Zakładu (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. z (...) Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w S. – zarządcą wspólnot mieszkaniowych powstałych w budynkach przy ulicy (...), nr 6, nr 8 i nr 10 mające na celu uregulowanie spraw związanych z własnością instalacji wodociągowej tzw. „wody wysokiej” dla tych budynków. Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. podtrzymał stanowisko, że granica eksploatacji sieci wodociągowej jest na zaworze wodociągowym za wodomierzem w hydroforni przy budynku nr (...). Odcinek sieci od zaworu głównego za wodomierzem do budynków pozostaje natomiast w użytkowaniu zarządcy tych budynków. Na spotkaniu tym strony nie doszły do porozumienia co do granic eksploatacji instalacji wodociągowej. O spotkaniu tym poinformowany został Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w S..
Dowód:
- ⚫
-
pismo z dnia 14.03.2003 r. - k. 64 w aktach sprawy III C 1009/14;
- ⚫
-
informacja o terminie spotkania - k. 65 w aktach sprawy III C 1009/14;
- ⚫
-
protokół ze spotkania z dnia 26.03.2003 r. z załącznikiem - k. 61- 63 w aktach sprawy III C 1009/14;
- ⚫
-
pismo do Urzędu Miasta S. z dnia 23.01.2003 r. - k. 68 w aktach sprawy III C 1009/14;
- ⚫
-
pismo do Urzędu Miasta w S. z dnia 28.03.2003 r. - k. 60 w aktach sprawy III C 1009/14;
- ⚫
-
pismo do Urzędu Miasta w S. z dnia 28.03.2003 r. - k. 68 w aktach sprawy III C 1009/14.
Pismem z dnia 8 września 2003 roku zarządca powodowych wspólnot mieszkaniowych (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. zwróciła się do Zakładu (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. o dokonanie rozdziału instalacji na przyłączu wodociągowym w studni wodomierzowej, wskazując, że pierwotnie, w 1964 roku, istniejące przyłącze wodociągowe obsługiwało tylko budynek nr (...), 24a, 24b przy ulicy (...) i zostało wybudowane tylko dla tego budynku. Obecnie przyłącze to obsługuje budynki przy ulicy (...) oraz biurowiec (...). W odpowiedzi na powyższe pismo, w piśmie z dnia 26 września 2003 roku, Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością poinformowała (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w S., że podjęła działania mające na celu przejęcie sieci wodociągowej na terenie osiedla przy ulicy (...)ab - 30 w S.. Do czasu przeprowadzenia inwentaryzacji, wyceny przedmiotowych sieci i przejęcia ich na stan majątkowy Spółki, istniej możliwość zawarcia umów na dostawę wody i odprowadzania ścieków w zakresie wnoszenia opłat. Rozliczenie następować będzie na podstawie wodomierzy zlokalizowanych w poszczególnych budynkach, a umowy zostaną zawarte z każdą wspólnotą osobno. Powyższy sposób rozliczenia uzależniony był od pozostawienia głównych wodomierzy w istniejących studniach na wejściu do osiedla, wyposażenia każdego budynku w wodomierz, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i w sposób uzgodniony z Zakładem (...) Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w S., możliwości odczytywania wodomierzy we wszystkich budynkach jednocześnie w tym samym czasie oraz ustalenia przez wspólnoty sposobu rozliczenia różnicy wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami w budynkach oraz zasady ich utrzymania.
Dowód:
- ⚫
-
pismo z dnia 08.09.2003 r. - k. 159 w aktach sprawy III C 749/14.
- ⚫
-
pismo z dnia 26.09.2003 r. - k. 16 i 160 w aktach sprawy III C 749/14 , k. 17 w aktach sprawy III C 1009/14 - k. 16 w aktach sprawy III C 1202/14.
Dnia 22 września 2003 roku Wydział Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych Urzędu Miejskiego w S. zwrócił się o zajęcie przez Kolegium Prezydenta Miasta S. stanowiska w sprawie zmiany sposobu rozliczania opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków dotyczących nieruchomości stanowiących własność i współwłasność Gminy S.. W przedstawionym projekcie stanowiska wskazano, że Prezydent wyraża zgodę między innymi na dokonanie przez (...) spółkę z o.o. inwentaryzacji instalacji wod-kan przy ulicy (...) w S., która usytuowana jest na gruncie należącym do Gminy S. na odcinku pomiędzy siecią a budynkami mieszkalnymi będącymi własnością lub współwłasnością Gminy S., zaś (...) Spółka z o.o. przejmie eksploatację tych instalacji polegającą w szczególności na usuwaniu skutków awarii. Realizacja postanowień miała nastąpić w terminie do dnia 30 września 2004 roku. W uzasadnieniu pisma wskazano między innymi, że należy doprowadzić do tego, aby (...) Spółka z o.o. w S. przejęła eksploatację części infrastruktury związanej z doprowadzeniem wody i odprowadzaniem ścieków leżących pomiędzy siecią, którą w chwili obecnej eksploatuje, a instalacją wewnątrzbudynkową, która objęta jest prawem współwłasności.
Dowód:
- ⚫
-
wniosek z dnia 22 września 2003 r. - k. 14 – 15 w aktach sprawy III C 749/13 (k. 15 – 16 w aktach sprawy III C 1009/14 i k. 14 – 15 w aktach sprawy 1202/14).
Na posiedzeniu w dniach 30 września 2003 roku i 1 października 2003 roku Kolegium Prezydenta Miasta w sprawie wniosku Wydziału Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych Urzędu Miejskiego w S. w sprawie zmiany sposobu rozliczania opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków dotyczących nieruchomości stanowiących własność i współwłasność Gminy S. Prezydent Miasta zobowiązał Zakład (...) Spółkę z o.o. w S. do przygotowania Radzie Nadzorczej propozycji przyjęcia sieci wodociągowych co najmniej do budynków mieszkalnych będących własnością lub współwłasnością Gminy M. S..
Dowód:
- ⚫
-
wyciąg z Protokołu nr (...) posiedzenia Kolegium Prezydenta Miasta w dniach 30 września i 1 października 2003 r. - k. 17 w aktach sprawy III C 749/14 (k. 18 w aktach sprawy III C 1009/14 i k. 17 w aktach sprawy III C 1202/14).
W dniu 14 października 2003 roku sporządzono protokół z dokonanego przeglądu wewnętrznej cieci wodociągowej na osiedlu przy ulicy (...) zarządzanego przez (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w S.. Część budynków osiedla jest zasilanych w wodę przez dwa przyłącza wodociągowe na których znajdują się studzienki z wodomierzami głównymi. Są to pięciokondtygnacyjne trzyklatkowe budynki mieszkalne oraz kompleks budynków należących do (...). Połączenie nr (...) – ul. (...) z wodomierzem głównym ø 50 nr (...) i stanie 00064 m 3 doprowadza wodę do czterech następujących budynków mieszkalnych i kompleksu (...): ul. (...); ul. (...); ul. (...); ul. (...) i ul. (...).
Połączenie nr (...) – ul. (...) z wodomierzem głównym ø 80 nr (...) i stanie 041664 m 3 doprowadza wodę do pięciu następujących budynków mieszkalnych: ul. (...); ul. (...) oraz ul. (...) – sieć osiedlowa ø 50 (stalowa) doprowadzona jest do klatki nr 28 b, poprzez piwnicę lokatorską mieszkania nr (...), gdzie na wysokości około 180 cm przechodzi w poziom z PCV; istnieje na pionowej rurze stalowej zawór główny; brak węzła wodomierzowego i wodomierza; nie znaleziono zasuwy domowej; ul. (...) i ul. (...).30a,30b.
W budynkach nr (...) b brak węzłów i wodomierzy. W budynku nr (...) anomalia – dwa połączone ze sobą przyłącza. W budynku nr 30b wodomierz nie działa. Istniejące węzły wodomierzowe (5 szt.) umiejscowione są zbyt wysoko. – 180 – 220 cm nad posadzką piwnic, co przy przywróceniu ich do pozycji poziomej uniemożliwi ich odczyt bez pomocy drabiny. Brak prawidłowo wykonanych węzłów wodomierzowych zaworów skośnych zwrotno-zaporowych, konsoli), a w czterech węzłach zaworów przed wodomierzami, co uniemożliwi szybka wymianę licznika, ponieważ trzeba będzie szukać kluczy od pomieszczenia z zaworem głównym. Wodomierze nie są zainstalowane przy pierwotnych zaworach głównych w pomieszczeniach woda-gaz, bądź w piwnicy lokatorskiej lecz około 7-10 metrów dalej w korytarzach piwnicznych, co jest niezgodne z wymogami technicznymi (...). Brak zasuw domowych, co wymusza odcięcie dopływu wody dla paru budynków w celu naprawy zasilania w jednym budynku. Stwierdzono, że wszystkie wodomierze w budynkach mieszkalnych są skręcone bokiem, bądź zamontowane w pozycji pionowej co obniża ich klasę dokładności, a nadto brak prawidłowo wykonanych węzłów wodomierzowych (zaworów skośnych zwrotno-zaporowych, konsoli) w czterech węzłach zaworów przed wodomierzem.
Dowód:
- ⚫
-
protokół z dokonanego przeglądu wewnętrznej sieci wodociągowej - k. 89-101.
W piśmie z dnia 3 listopada 2003 roku Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. poinformowała Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony (...) Urzędu Miejskiego w S., że po przeprowadzonym w dniu 14 października 2003 roku przeglądzie przyłączy i węzłów wodomierzy w poszczególnych budynkach na osiedlu przy ulicy (...), stwierdzono liczne usterki uniemożliwiające w chwili obecnej zawarcie z indywidualnych umów ze wspólnotami mieszkaniowymi.
Dowód:
- ⚫
-
pismo z dnia 03.11.2003 r. - k. 18-19 w aktach sprawy III C 749/14 (k. 19 – 20 w aktach sprawy III C 1009/14, k. 18 - 19w aktach sprawy III C 1202/14).
Pismem z dnia 5 lutego 2004 roku Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. poinformowała (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w S. o kosztach wykonania węzła wodomierzowego dla budynków przy ulicy (...).
Dowód:
- ⚫
-
pismo z dnia 05.02.2004 r. - k. 161 - 162 w aktach sprawy III C 749/14.
Dnia 25 czerwca 2004 roku Wspólnota Mieszkaniowa nr 015 przy ulicy (...) w S. zleciła Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. wykonanie węzła wodomierzowego DN 32 wraz z dokonaniem odbioru technicznego w budynku przy ulicy (...) na podstawie przedłożonej oferty z dnia 5 lutego 2004 roku za wynagrodzeniem w kwocie 973,22 złotych powiększonej o należny VAT. Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. wykonał węzły wodomierzowe na podstawie powyższego zlecenia.
W piśmie z dnia 9 września 2004 roku (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. zwróciła Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. fakturę VAT dokumentująca wysokość kosztów usunięcia awarii sieci wodociągowej usytuowanej poza obrysami budynku.
Dowód:
- ⚫
-
zlecenie nr 10/w/ (...) - k. 164 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
protokół końcowy odbioru robót - k. 165 – 166 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
pismo z dnia 13.05.2004 r. - k. 163 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
karta gwarancyjna - k. 167 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
pismo z dnia 09.09.2004 r. - k. 20 w aktach sprawy III C 749/14 (k. 21 w aktach sprawy III C 1009/14 i k. 20 w aktach sprawy III C 1202/14).
Wspólnota Mieszkaniowa Nr 015 przy ulicy (...) w S. nie zgodziła się na podpisanie z Zakładem (...) Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w S. umowy o dostawę wody i odprowadzenie ścieków na warunkach określonych w piśmie z dnia 1 czerwca 2006 roku (...), z uwagi na nieprawidłowo ustalone granice rurociągów wodnych. W piśmie z dnia 20 czerwca 2006 roku zarządca ww. wspólnoty mieszkaniowej (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. poinformowała Zakład (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w S., że Załącznik nr 1 do umowy proponowanej tej wspólnocie mieszkaniowej powinien być zaktualizowany według stanu faktycznego, tj. pierwszej studzienki od strony budynku przed wodomierzem na nieruchomości, ponieważ wspólnoty nie są właścicielami instalacji poza obrysami budynków.
Dnia 27 sierpnia 2007 roku Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. zawarła ze Wspólnotą Mieszkaniową Nr 005 przy ulicy (...) w S. umowę nr (...) o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków określającą warunki dostawy wody z urządzeń wodociągowych oraz odprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych eksploatowanych przez dostawcę usług i zasady rozliczania należności za świadczenia będące jej przedmiotem.
W par. 2 umowy postanowiono, że strony ustalają, że miejscem wykonywania umowy jest granica eksploatacji sieci określona w Załączniku Nr 1 do umowy, który to załącznik stanowi – zgodnie z postanowieniem par. 18 pkt 5 – integralną część umowy. Zgodnie z treścią Załącznika Nr 1 do umowy: granica eksploatacji przyłącza o symbolu (...) zlokalizowanego pod adresem B. 6-8-10 znajduje się: dla wody na zaworze za wodomierzem głównym, a dla ścieków w miejscu połączenia sieci kanalizacyjnej miejskiej przy ulicy (...) z pierwszą studnią kanalizacyjną w kierunku posesji licząc od strony ulicy. Granica eksploatacji przyłącza o symbolu (...) zlokalizowanego pod adresem B. 6-8-10 znajduje się dla wody: na zaworze za wodomierzem głównym, a dla ścieków w miejscu połączenia sieci kanalizacyjnej miejskiej przy ulicy (...) z pierwszą studnią kanalizacyjną w kierunku posesji licząc od strony ulicy. Granica eksploatacji przyłącza o symbolu (...) zlokalizowanego pod adresem B. 6-8-10 znajduje się dla wody na zaworze za wodomierzem głównym, a dla ścieków w miejscu połączenia sieci kanalizacyjnej miejskiej przy ulicy (...) z pierwszą studnią kanalizacyjną w kierunku posesji licząc od strony ulicy.
Zgodnie z par. 4 pkt 3 umowy dostawca usług zobowiązany był do utrzymywania i eksploatacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych do miejsca stanowiącego granice własności i eksploatacji sieci. Zgodnie z par. 8 pkt 1 odbiorca usług zobowiązany był do utrzymywania we właściwym stanie technicznym należących do niego instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz studzienek i pomieszczeń przeznaczonych na zainstalowanie wodomierza i urządzenia pomiarowego jak tez do zabezpieczenia tych urządzeń przed uszkodzeniem lub zaborem. Zgodnie z par. 18 pkt 1 umowy, umowa ta miała zostać zawarta na czas nieokreślony od dnia 25 sierpnia 2004 roku. Zgodnie z postanowienie, par. 18 pkt 7 umowy tracą moc ustalenia dotychczasowej umowy nr (...) zawartej dnia 1 stycznia 2001 roku.
Dowód:
- ⚫
-
umowa nr (...) z Załącznikiem nr 1 - k. 74 – 79 w aktach sprawy III C 1009/14;
- ⚫
-
pismo z dnia 20.06.2006 r. - k. 22 w aktach sprawy III C 749/14.
Dnia 27 sierpnia 2007 roku Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. zawarła ze Wspólnotą Mieszkaniową Nr 006 przy ulicy (...) w S. umowę nr (...) o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków określającą warunki dostawy wody z urządzeń wodociągowych oraz odprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych eksploatowanych przez dostawcę usług i zasady rozliczania należności za świadczenia będące jej przedmiotem. W par. 2 umowy postanowiono, że strony ustalają, że miejscem wykonywania umowy jest granica eksploatacji sieci określona w Załączniku Nr 1 do umowy, który to załącznik stanowi – zgodnie z postanowieniem par. 18 pkt 5 – integralną część umowy. Zgodnie z treścią Załącznika Nr 1 do umowy granica eksploatacji przyłącza o symbolu (...) zlokalizowanego pod adresem B. 6-8-10 znajduje się dla wody na zaworze za wodomierzem głównym, a dla ścieków w miejscu połączenia sieci kanalizacyjnej miejskiej przy ulicy (...) z pierwszą studnią kanalizacyjną w kierunku posesji licząc od strony ulicy. Granica eksploatacji przyłącza o symbolu (...) zlokalizowanego pod adresem B. 6-8-10 znajduje się dla wody na zaworze za wodomierzem głównym, a dla ścieków w miejscu połączenia sieci kanalizacyjnej miejskiej przy ulicy (...) z pierwszą studnią kanalizacyjną w kierunku posesji licząc od strony ulicy. Granica eksploatacji przyłącza o symbolu (...) zlokalizowanego pod adresem B. 6-8-10 znajduje się dla wody na zaworze za wodomierzem głównym, a dla ścieków w miejscu połączenia sieci kanalizacyjnej miejskiej przy ulicy (...) z pierwszą studnią kanalizacyjną w kierunku posesji licząc od strony ulicy.
Zgodnie z par. 4 pkt 3 umowy dostawca usług zobowiązany był do utrzymywania i eksploatacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych do miejsca stanowiącego granice własności i eksploatacji sieci. Zgodnie z par. 8 pkt 1 odbiorca usług zobowiązany był do utrzymywania we właściwym stanie technicznym należących do niego instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz studzienek i pomieszczeń przeznaczonych na zainstalowanie wodomierza i urządzenia pomiarowego jak tez do zabezpieczenia tych urządzeń przed uszkodzeniem lub zaborem. Zgodnie z par. 18 pkt 1 umowy, umowa ta miała zostać zawarta na czas nieokreślony od dnia 25 sierpnia 2004 roku. Zgodnie z postanowienie, par. 18 pkt 7 umowy tracą moc ustalenia dotychczasowej umowy nr (...) zawartej dnia 1 stycznia 2001 roku.
Dowód:
- ⚫
-
umowa nr (...) z Załącznikiem nr 1 - k. 22 – 27 (k. 65 - 68 w aktach sprawy III C 1202/14).
W dniu 8 sierpnia 2008 roku Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. zawarła ze Wspólnotą Mieszkaniową Nr 024 przy ul. (...) w S. umowę nr (...) o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.
W 2010 roku Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. opracowała Wytyczne projektowania i wykonawstwa sieci, urządzeń i obiektów wod-kan oraz wymagania w zakresie przeglądów technicznych dla miasta S., których przedmiotem były między innymi warunki, jakim powinny odpowiadać projekty sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wymagania jakościowe materiałów stosowanych do budowy sieci wod.-kan. wraz z uzbrojeniem.
Zgodnie z postanowieniami Wytycznych projektowania i wykonawstwa sieci, urządzeń i obiektów wod-kan oraz wymagań w zakresie przeglądów technicznych dla miasta S. przewody magistralne i kształtki połączeniowe powinny być stosowane z żeliwa sferoidalnego. Przyłącza wodociągowe winny być projektowane do średnicy ø 63 mm z polietyleniu PE 80 SDR 11, a powyżej tej średnicy z rur PE 100 SDR 17, koloru niebieskiego lub czarnego z niebieskim paskiem. Uzbrojenie winno być oznakowane tabliczkami zgodnie z normą PN – 86/B – (...) „Tablice orientacyjne do oznaczenia uzbrojenia na przewodach wodociągowych”. Węzły wodomierzowe należy lokalizować: w budynku – w wydzielonym pomieszczeniu technicznym posiadającym odwodnienie (kratkę ściekową), a w studni wodomierzowej w przypadku, gdy budynek jest niepodpiwniczony i nie ma możliwości wydzielania na parterze budynku miejsca montażu wodomierza.
Kanały sanitarne sieci kanalizacyjnej sanitarnej winny być projektowane z rur kamionkowych kielichowych glazurowanych , żeliwa sferoidalnego, rur litych PCV lub rur litych z polipropyleniu. Kolektory sanitarne powyżej 600 ø należy projektować z rur kamionkowych kielichowych glazurowanych lub z żeliwa sferoidalnego.
Dowód:
- ⚫
-
umowa nr (...) z dnia 07.08.2008 r. - k. 25 – 29 w aktach sprawy III C 749/14 (k. 24 – 32 w aktach sprawy III C 1009/14, k. 30 – 36 w aktach sprawy III C 1202/14).
- ⚫
-
Wytyczne projektowania i wykonawstwa sieci, urządzeń i obiektów wod-kan oraz wymagania w zakresie przeglądów technicznych dla miasta S. - k. 117 – 140 w aktach sprawy III C 749/14 (k. 80 – 102 w aktach sprawy III C 1009/14);
- ⚫
-
Warunki techniczne wykonania i odbioru sieci wodociągowych - k. 103 – 116 w aktach sprawy III C 749/14 (k. 117 – 130 w aktach sprawy III C 1009/14);
- ⚫
-
Wytyczne do zintegrowanego systemu zarządzania i monitorowania gospodarki ściekowej - k. 141 – 153 w aktach sprawy III C 749/14 i k. 103 – 116.
Pismem z dnia 27 stycznia 2014 roku Wspólnota Mieszkaniowa Nr 005 przy ulicy (...) w S. wezwała Zakład (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w S. do mediacji w zakresie granic eksploatacyjnych oraz zawarcia umowy w tym zakresie. Pismem z dnia 10 lutego 2014 roku Wspólnota Mieszkaniowa Nr 006 przy ulicy (...) wezwała Zakład (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w S. do mediacji w zakresie granic eksploatacyjnych oraz zawarcia umowy w tym zakresie.
Pismem z dnia 19 lutego 2014 roku Wspólnota Mieszkaniowa Nr 015 przy ulicy (...) wezwała Zakład (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w S. do mediacji w zakresie granic eksploatacyjnych oraz zawarcia umowy w tym zakresie.
Dowód:
- ⚫
-
pismo z dnia 10.02.2014 r. - k. 28 - 29 w aktach sprawy III C 1202/14;
- ⚫
-
pismo z dnia 27.01.2014 r. - k. 22 – 23 w aktach sprawy III C 1009/14;
- ⚫
-
pismo z dnia 19.02.2014 r. - k. 23 – 24 w aktach sprawy III C 749/14.
Dnia 22 maja 2014 roku Zakład (...) Spółka z ograniczona odpowiedzialnością w S. dokonała inwentaryzacji instalacji w budynku przy ulicy (...) oraz sieci wewnątrzosiedlowej, podczas której sprawdzono piwnicę lokatorską nr (...). Stwierdzono, według zdjęć, że prawdopodobnie została zamieniona kolejność zaworu skośnego z kulowym w montażu na konsoli. W miejscu rozdziału rury stalowej ø 50 mm głównego przyłącza pod sufitem na trójniku pionowej rury PE ø 32 mm zamontowany jest zawór kulowy odcinający. Podczas przeglądu nie znaleziono zasuw domowych ani na budynek nr 28b ani na budynek (...), brak również oznakowania, które wskazywałoby istnienie zasuw domowych. Sieć osiedlowa od studni przy budynku (...) wykonana z żeliwa ø 100 mm. W komorze wykonany rozdział z opomiarowaniem na PE ø 50 mm. Studnia wodociągowa pomiędzy budynkami 31c-31b wykonana jest na rurze ø 80 mm wraz z opomiarowanymi rozdziałami na PE ø 50 mm. Sieć wodociągowa do klatki 28b jest poprowadzona tak jak wykazano na mapie sytuacyjno – wysokościowej, stanowiącej załącznik nr 2 przez budynek (...) i wchodzi przez piwnicę lokatorską nr (...). W przypadku klatek 28 i 28 a nie stwierdzono, gdzie zostały rozdzielone.
Dnia 14 lipca 2016 roku Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. dokonała kontroli węzła wodomierzowego przy ulicy (...). Stwierdzono brak: konsoli wodomierzowej, plomb (...) na śrubunkach oraz brak zaworu skośnego zwrotno-zaporowego za wodomierzem.
Dowód:
- ⚫
-
inwentaryzacja z dnia 22.05 2014 r. – k. 79 – 80 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
mapa sytuacyjna instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej - k. 81 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
notatka wewnętrzna z dnia 14.07.2014 r. k. 58 w aktach sprawy III C 1009/14.
Według stanu na dzień 19 sierpnia 2014 roku zasilanie budynku przy ulicy (...) w wodę wysoka odbywa się z sięgacza idącego od hydroforni przy ulicy (...), następnie przez przyłącze fi 110 PE do węzła wodomierzowego znajdującego się w piwnicy budynku przy ulicy (...) (jest to podlicznik). Zasilanie w wodę niska jest realizowane poprzez przyłącze fi 50 - stal bezpośrednio z wodociągu azbestocementowego fi 250, znajdującego się przy ulicy (...). Woda niska po przejściu przez wodomierz zasila kondygnacje 0-4, natomiast woda wysoka zasila kondygnacje 5-11.
Dowód:
- ⚫
-
informacja o stanie w budynku przy ulicy (...) - k. 58 w aktach sprawy III C 1202/14;
- ⚫
-
schemat - k. 59 w aktach sprawy III C 1202/14;
- ⚫
-
mapy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej - k. 60 – 64 w aktach sprawy III C 1202/14.
Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. dostarcza wodę do budynków przy ulicy (...) i odprowadza ścieki z tych budynków. Powodowe wspólnoty mieszkaniowe uiszczają opłaty z tego tytułu.
Sieć wodociągowa i sieć kanalizacji sanitarnej na osiedlu przy ulicy (...) nie została przekazana do eksploatacji Zakładowi (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S.. Zakład (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. posiada swoje sieci w ulicy (...), nie posiada natomiast sieci na osiedlach. W związku z powyższym warunki techniczne podłączenia Spółka może wydać tylko do sieci w ulicy (...), które posiada.
W budynku Wspólnoty nr (...) przy ul. (...) w S. w zakresie wodociągu dla budynku przy ulicy (...) znajduje się piwniczne pomieszczenie przeznaczone na wodomierz główny. Jest to komórka lokatorska, a nie pomieszczenie techniczne do którego wprowadzone jest przyłącze do budynku. Pomieszczenie nie spełnia szeregu wymogów stawianych przez przepisy prawa: w pomieszczeniu brak oświetlenia, brak kratki kanalizacyjnej odprowadzającej wodę z pomieszczenia, rurociągi przyłącza wodociągowego wykonane są ze stali ocynkowanej, które wyglądają na bardzo mocno zużyte technicznie. Trasa przyłącza wodociągowego na zewnątrz budynku - od budynku B. 28, 28a 28b do instalacji wewnątrzosiedlowej, przebiega miedzy innymi przez piwnice sąsiedniego budynku przy ulicy (...). Dalej przebiega po drugiej stronie budynku i łączy się z instalacją wodociągową wewnątrzosiedlową w studzience zlokalizowanej z boku drogi dojazdowej (przed budynkiem przy ulicy (...) 27a, 27b). Studzienka zalana wodą – brak możliwości sprawdzenia, którą część instalacji odcinają zawory w niej zamontowane. Miejsce armatury odcinającej nie posiada żadnych opisów i oznaczeń pozwalających zlokalizować miejsce armatury odcinającej w terenie (tabliczek). Do celów rozliczenia ilości wody pobranej przez osiedle (grupę budynków wielolokalowych) służą dwa wodomierze umieszczone w studzienkach wodomierzowych (komorach podziemnych wodomierzowych) zlokalizowanych przy ulicy (...) w sąsiedztwie budynków przy ulicy (...). Wodę na osiedle w czasie awarii na instalacji wewnątrzosiedlowej zasilającej budynki przy ulicy (...) zamyka się zaworami zlokalizowanymi w tych dwóch niezależnych studniach wodomierzowych wodomierzy głównych. Dodatkowo w ramach wyposażenia instalacji wodociągowej brak jest hydrantów do płukania i odpowietrzenia instalacji. Ze względu na odległość budynku od sieci wodociągowej (...) instalacja wewnątrzosiedlowa nie spełnia wymogów ochrony przeciw pożarowej w zakresie odległości montażu hydrantów pożarowych od budynków mieszkalnych.
Budynek przy ulicy (...) ma jedno podłączenie (przyłącze) do kanalizacji sanitarnej. Ścieki od pierwszej studzienki od strony budynku odprowadzane są wewnątrzosiedlową instalacją kanalizacyjną zewnętrzną, wspólną dla zespołu budynków wielolokalowych przy ulicy (...). Studzienki rewizyjne wskazują bardzo znaczne zużycie techniczne materiałów z których są wykonane. Studnie wymagają oczyszczenia, naprawy kominów złazowych oraz wykonania bezpiecznych zejść na dno studzienek. Do części studzienek instalacji wewnątrzosiedlowej nie ma możliwości dojazdu dla ciężkiego sprzętu samochodowego celem wykonania prac eksploatacyjnych takich jak czyszczenie studni lub rurociągów.
Przy budynku przy ulicy (...) znajduje się jedna studzienka kanalizacji sanitarnej i trzy studzienki kanalizacji deszczowej. Studzienki te służą możliwości dokonania inspekcji stanu funkcjonowania kanalizacji (przepływu ścieków). Przy budynku znajduje się studzienka kanalizacji sanitarnej w bliskiej odległości od ściany budynku (ok. 5 metrów). Studzienka nie znajduje się w obrysie budynku, ani bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Granica nieruchomości (gruntu związanego z budynkiem) została ustalona na zewnętrznej powierzchni ściany budynku. Z tego tytułu studzienka oddalona o około 5 m nie znajduje się w obrysie budynku, lecz poza nim. Pierwsza studzienka od strony budynku nie znajduje się na gruncie należącym do budynku, lecz poza granicą działki wydzielonej pod budynek. Stwierdzono brak zaworów odcinających budynek przy ulicy (...). Jest licznik służący do pomiaru całości wody dostarczonej do budynku oraz zawór za wodomierzem. Zawory są zalane wodą; studzienki są w stanie znacznego zużycia technicznego uniemożliwiającego ich normalną eksploatacje (brak bezpiecznego zejścia celem wykonywania prac - np. szybkiego opuszczenia studzienki), liczne ubytki w konstrukcji. Stan rurociągów jest przedawaryjny. W instalacji zewnętrznej brak hydrantów umożliwiających odpowietrzanie i okresowe płukania instalacji. Instalacja wewnątrzosiedlowa nie spełnia wymogów ochrony przeciwpożarowej dla budynków mieszkalnych, a odległość od sieci (...) jest większa niż przepisy wymagają.
Stan techniczny instalacji wodnej wewnątrzosiedlowej dla budynku ulicy (...). 28b nie odpowiada ogólnym jakim powinny odpowiadać sieci wodociągowe. Stan techniczny instalacji wodnej nie odpowiada również warunkom technicznym dla sieci przedsiębiorstwa (...) sp. z o.o. w S.. Studzienki kanalizacyjne są w stanie znacznego zużycia technicznego uniemożliwiającego ich normalną eksploatację (brak bezpiecznego zejścia celem wykonywania prac - np. szybkiego opuszczenia studzienki); liczne ubytki w konstrukcji. Studnie kanalizacyjne wymagają remontu lub wymiany. Rury wymagają czyszczenia i poddania inspekcji kamerą telewizyjną. Stan techniczny instalacji kanalizacyjnej wewnątrzosiedlowej dla budynku ul (...) nie odpowiada ogólnym jakim powinny odpowiadać sieci kanalizacyjne. Stan techniczny instalacji kanalizacyjnej nie odpowiada również warunkom technicznym dla sieci przedsiębiorstwa (...) Sp. z o.o. w S..
W budynku Wspólnoty Mieszkaniowej nr 006 przy ulicy (...) w S. znajduje się piwniczne pomieszczenie techniczne przeznaczone na wodomierz główny do którego wprowadzone jest przyłącze do budynku. Pomieszczenie
nie spełnia wymogów stawianych przez przepisy prawa pomieszczeniu przeznaczonemu na wodomierz głównych. Oświetlenie w pomieszczeniu jest niesprawne. Nie stwierdzono kratki kanalizacyjnej odprowadzającej wodę z pomieszczenia. Rurociągi przyłącza wodociągowego wykonane są ze stali ocynkowanej i są mocno zużyte technicznie (stan przedawaryjny).
Dla budynku przy ulicy (...) istnieją dwa niezależne podłączenia do kanalizacji sanitarnej, doprowadzone do studzienek przed budynkiem. Od tych studzienek ścieki dalej odprowadzane są wewnątrzosiedlową instalacją kanalizacyjną zewnętrzną, wspólną dla zespołu budynków wielolokalowych przy ulicy (...). Pierwsze podłączenie instalacji kanalizacyjnej (do pierwszej studzienki przed budynkiem) i pierwszy odcinek instalacji wewnątrzosiedlowej instalacji kanalizacyjnej pomiędzy studniami kanalizacyjnymi jest wykonany w sposób rażąco niezgodny ze sztuką budowlaną i wymaga przebudowy. Wszystkie okazane studzienki rewizyjne są zużyte i wymagają oczyszczenia, naprawy kominów złazowych oraz wykonania bezpiecznych zejść na dno studzienek.
Przy budynku znajdują się dwie studzienki kanalizacji sanitarnej. Studzienki te służą możliwości dokonania inspekcji stanu funkcjonowania kanalizacji i przepływu ścieków. Studzienki znajdują się w bliskiej odległości od ściany budynku (ok. 2 m). Studzienki nie znajdują się w obrysie budynku, ani bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Według informacji uzyskanych w czasie wizji granica nieruchomości (gruntu związanego z budynkiem) została określona na zewnętrznej powierzchni ściany budynku. Z tego tytułu studzienki oddalone o około 2 m nie znajdują się w obrysie budynku, lecz poza nim. Tym samym pierwsza studzienka od strony budynku nie znajduje się na gruncie należącym do budynku, lecz poza granicą działki wydzielonej pod budynek. Długość odcinka pomiędzy instalacją wewnętrzną budynku przy ulicy (...), a siecią wynosi około 270 m. Stwierdzono brak zasuwy odcinającej na rurociągach wodociągowych odcinającej jedynie budynek przy ulicy (...). Jest zasuwa odcinająca jednocześnie budynek przy ulicy (...). Jest licznik służący do pomiaru wody dostarczonej do budynku bezpośrednio z sieci oraz zawór za wodomierzem. Budynek przy ulicy (...) jest budynkiem (...)-kondygnacyjnym i jego wodociągowa instalacja wewnętrzna jest podzielona na dwie części. Część niska dla dolnych kondygnacji zasilana jest bezpośrednio z sieci wodociągowej. Część wysoka dla górnych kondygnacji zasilana z tak zwanej sieci wewnątrzosiedlowej wodociągowej wysokiej - hydroforowej, wspólnej dla trzech budynków (przy ulicy (...)). Woda do części wysokiej jest dostarczana z hydroforni osiedlowej należącej do zarządcy budynków.
W zakresie sieci kanalizacyjnej dla budynku ulicy (...) stwierdzono, że studnie kanalizacyjne wymagają remontu. Rury wymagają czyszczenia i poddania inspekcji kamerą telewizyjną. W wyniku inspekcji powinna zostać określona konieczna renowacja (np. wprowadzenie do środka rękawa wzmacniającego) na odcinkach rurociągów lub całkowita wymiana rurociągów. Pierwszy odcinek kanalizacji sanitarnej odprowadzający ścieki bezpośrednio z budynku przy ulicy (...) jest wykonany niezgodnie ze sztuką budowlaną i wymaga wymiany. Nad starym odcinkiem kanalizacji wykonano drugi rurociąg pozostawiając stary rurociąg.
Budynek Wspólnoty Mieszkaniowej nr 005 przy ulicy (...) w S. posiada pomieszczenie piwniczne przeznaczone na wodomierz główny, do którego wprowadzone jest przyłącze do budynku. Pomieszczenie to nie spełnia szeregu wymogów stawianych przez przepisy prawa pomieszczeniu przeznaczonemu na wodomierz główny, a mianowicie: niesprawne oświetlenie, brak kratki kanalizacyjnej odprowadzającej wodę z pomieszczenia, rurociągi przyłącza wodociągowego wykonane są ze stali ocynkowanej. Armatura odcinająca nie posiada opisów i oznaczeń na budynku pozwalających zlokalizować miejsce armatury odcinającej w terenie (tabliczek). Dla budynku przy ulicy (...) istnieje jedno podłączenie (przyłącze) do kanalizacji sanitarnej doprowadzone do studzienki przed budynkiem. Od tej studzienki ścieki dalej odprowadzane są wewnątrz osiedlową instalacją kanalizacyjną zewnętrzną, wspólną dla zespołu budynków wielolokalowych przy ulicy (...). Studnie wymagają oczyszczenia, naprawy kominów złazowych oraz wykonania bezpiecznych zejść na dno studzienek. Do części studzienek nie ma możliwości dojazdu dla ciężkiego sprzętu samochodowego celem wykonania prac eksploatacyjnych takich jak czyszczenie studni lub rurociągów. Przy budynku przy ulicy (...) znajduje się jedna studzienka kanalizacji sanitarnej. Studzienka ta służy możliwości dokonania inspekcji stanu funkcjonowania kanalizacji (przepływu ścieków). Studzienka znajduje się w bliskiej odległości od ściany budynku (ok. 2 m). Studzienka nie znajduje się w obrysie budynku, ani bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Według informacji uzyskanych w czasie wizji granica nieruchomości (gruntu związanego z budynkiem) została określona na zewnętrznej powierzchni ściany budynku. Długość odcinka pomiędzy instalacją wewnętrzną budynku przy ulicy (...), a siecią Spółki biegły wynosi około 190 m. Budynek dla części wysokiej zasilany jest w wodę o podwyższonym ciśnieniu. Woda ta jest dostarczana z hydroforni osiedlowej zasilającej trzy budynki wysokie pod adresami przy ulicy (...). Budynek przy ulicy (...) jest budynkiem (...)-kondygnacyjnym i jego wodociągowa instalacja wewnętrzna jest podzielona na dwie części. Tak zwaną część niską dla dolnych kondygnacji zasila się bezpośrednio z sieci wodociągowej. Tak zwaną część wysoką dla górnych kondygnacji zasilaną z tak zwanej sieci wewnątrzosiedlowej wodociągowej wysokiej - hydroforowej, wspólnej dla trzech budynków (przy ulicy (...)). Woda do części wysokiej jest dostarczana z hydroforni osiedlowej należącej do zarządcy budynków. Studzienki kanalizacyjne są w stanie znacznego zużycia technicznego uniemożliwiającego ich normalną eksploatacje (brak bezpiecznego zejścia celem wykonywania prac - np. szybkiego opuszczenia studzienki), ubytki w konstrukcji. Studzienki są częściowo zanieczyszczone.
Dowód:
- ⚫
-
pisemna opinia biegłego sądowego Z. S. (1) wraz z załącznikami - k. 235 – 290 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
uzupełniająca ustna opinia biegłego sądowego Z. S. (1) - k. 404 – 406 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
faktura VAT - k. 168 - 169;
- ⚫
-
zeznanie świadka R. H. - k. 218 – 221 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
zeznanie świadka J. R. – k. 221 – 224 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
zeznanie świadka M. S. - k. 225 – 227 w aktach sprawy III C 749/14;
- ⚫
-
zeznanie świadka M. W. – k. 224 – 225;
- ⚫
-
mapa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej – k. 59 w aktach sprawy III C 1009/14;
- ⚫
-
mapa – k. 70-73 w aktach sprawy III C 1009/14.
Sąd zważył, co następuje:
Powództwa wszystkich Wspólnot okazały się niezasadne. Postępowanie zostało umorzone w zakresie, w jakim pozew został cofnięty przez jedną z powodowych Wspólnot.
Wszystkie powództwa wywiedzione zostały i oparte na podstawie art. 189 k.p.c., który uprawnia podmiot wykazujący interes prawny do uzyskania sądowego ustalenia prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.
I.
W pierwszym rzędzie należy wskazać, że nie ma charakteru normatywnego żądanie „ustalenia odpowiedzialności”. Pojęcie to skonstruowane na potrzeby żądań wywiedzionych w niniejszej sprawie nie jest żadną z kategorii wskazanych w art. 189 k.p.c. Orzeczenie Sądu powszechnego odnosi się do stanu faktów, zdarzenia lub czynności prawnej i nie może abstrakcyjnie „limitować” jakiejś lub czyjejś odpowiedzialności lub zakładać jej poniesienie w przyszłości. Odpowiedzialność jest korelatem niewykonania określonego nakazu lub obowiązku (ustawowego lub umownego). Odpowiedzialność przybiera zatem formułę oznaczonej rodzajowo sankcji (cywilnej, porządkowej, dyscyplinarnej, karnej, itp.) lub konsekwencji faktycznej, albo uprawnienia i wynika z określonych przepisów prawa, zasadniczo o randze ustawowej, a nie z jakiegokolwiek jej podziału.
II.
W korelacji z powyższą konkluzją znajduje się to, iż nie istnieje interes prawny powodowych Wspólnot w uzyskaniu rozstrzygnięcia postulowanego w pozwach.
Interes prawny istnieje wówczas, gdy zachodzi stan niepewności co do istnienia stosunku prawnego lub prawa, a wynik postępowania doprowadzi do usunięcia niejasności i wątpliwości w tym zakresie i zapewni powodowi ochronę jego prawnie chronionych interesów, czyli definitywnie zakończy spór istniejący lub prewencyjnie zapobiegnie powstaniu takiego sporu w przyszłości. Wyraża się on istnieniem obiektywnej, a więc rzeczywiście istniejącej potrzeby ochrony prawnej na tle braku regulacji ustawowej lub umownej danej kwestii.
Interes przedstawiany w sprawie jako prawny ma jednak charakter czysto faktyczny, którym jest przerzucenie na pozwaną Spółkę kosztów utrzymania, a obecnie remontu przedmiotowych instalacji. Zlecona przez Sąd opinia biegłego Z. S. (1) w sposób bardzo dokładny określa potrzeby remontowe tej części infrastruktury, którą powodowe Wspólnoty obejmują swoimi żądaniami.
III.
Wspólnoty nie wykazały, aby to strona pozwana mogła ponosić odpowiedzialność za stany faktyczne lub obowiązki odnośnie wskazanych w żądaniach pozwów odcinków sieci wodno-kanalizacyjnej. W szczególności należy wskazać, że nie ma dowodów na podstawie których za zasadne można uznać twierdzenie o tym, że Spółka jest właścicielem tych części infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Powodowe Wspólnoty nie domagały się ustaleń w zakresie prawa własności sieci wodno-kanalizacyjnej nie wskazując jednak na jakiej podstawie własność ich jest przez nie przypisywana obecnie pozwanej Spółce.
IV.
Interes prawny uprawnionego może być realizowany tylko w zgodności z prawem. Wśród norm wyznaczających porządek normatywny w tym zakresie są te definiujące instalacje i sieci wodno-kanalizacyjne. Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 roku, poz. 139 ze zmianami) sieć to przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Z kolei Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 roku, poz. 1422) określa w par. 113 ust. 3 lit. a), że instalacja wodociągowa ciepłej wody przygotowywanej centralnie - rozpoczyna się bezpośrednio za armaturą odcinającą tę instalację od indywidualnego węzła ciepłowniczego, od grupowego węzła ciepłowniczego lub od kotłowni, a kończy punktami czerpalnymi, zaś miejscowo - rozpoczyna się bezpośrednio za armaturą odcinającą na przewodzie zasilającym zimną wodą urządzenia do przygotowywania ciepłej wody, a kończy punktami czerpalnymi. Zgodnie z par. 122 ust. 1 instalację kanalizacyjną stanowi układ połączonych przewodów wraz z urządzeniami, przyborami i wpustami odprowadzającymi ścieki oraz wody opadowe do pierwszej studzienki od strony budynku. Instalacja kanalizacyjna budynku powinna umożliwiać odprowadzanie ścieków, a także wód opadowych z tego budynku, jeżeli nie są one odprowadzane na teren działki, oraz spełniać wymagania określone w Polskich Normach dotyczących tych instalacji.
Powyższe definicje składają się w całość unormowań technicznych dotyczących sposobu i bezpieczeństwa eksploatacji sieci i instalacji. Takie sposoby i uwarunkowania techniczne określone są także w podstawach technicznych przyjętych przez pozwaną Spółkę. Jeśli zatem części infrastruktury jakiej przejęcia domagają się Wspólnoty nie spełnia warunków technicznych i standardów infrastruktury pozwanej Spółki nie można mówić, iż roszczenie ich spełnia kryterium interesu prawnego niezbędnego do jego uwzględnienia zgodnie z normą art. 189 k.p.c. Interes prawny może być realizowany w zgodności z normami prawnymi wszystkich poziomów normatywnych, a także z uwzględnieniem tych norm, które gwarantują jego funkcjonowanie zgodne z przeznaczeniem i normami bezpieczeństwa.
V.
Ustalenie treści umowy skierowane wobec kontrahenta, które ma zostać uwzględnione w wyroku wydanym na podstawie art. 189 k.p.c. musi mieć swoją podstawę. Nie jest nią wola powoda w takim procesie. Źródłem takiego stosunku prawnego, a w szczególności jego poszczególnych uregulowań powinna być ustawa lub inna umowa (ewentualnie stan trwałych stosunków faktycznych). Nie jest możliwe nałożenie w orzeczeniu na stronę obowiązku, którego nie nakładają na niego normy ustawowe. W tym kontekście powodowe Wspólnoty nie wykazały jakie jest źródło tych unormowań umownych, co do których domagają się, aby zostały one treścią wyroku ustalającego. Co więcej – pewna część tych istotnych ustaleń (ilość dostarczanej wody) ma charakter blankietowy. Podobnie rzecz się ma z żądaniem takiego ustalenia umów, które w ogólnym kształcie odpowiadają unormowaniom ustawy. Powyższe oznacza, że wyrok uwzględniający tak skonstruowane żądanie pozwu w istocie niczego by nie ustalał. Ta okoliczność jest samodzielną przesłanką oddalenia powództwa.
VI.
W przypadkach w jakich istnieją umowy pomiędzy powodowymi Wspólnotami, a pozwaną Spółką (Wspólnota nr (...) i Wspólnota nr (...)) nie ma podstaw do uwzględnienia żądania pozwu także z tego powodu, że nie zostały one nigdy wypowiedziane. Co więcej – umowy te w zakresie bieżącej obsługi w zaopatrzenie budynków i mieszkań w wodę i odprowadzanie ścieków są realizowane. Skoro zatem zawarte umowy obowiązują zastępowanie ich orzeczeniem Sądu ustalającym innego rodzaju stosunki prawne lub nawet tylko elementy ich treści jest niedopuszczalne.
VII.
Strona powodowa ma zagwarantowane ustawowe rozwiązanie problemu dotyczącego przedmiotowej infrastruktury. Zgodnie z treścią przepisu art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2015 roku, poz. 139) podmioty, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo – kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.
O kosztach procesu Sąd orzekł na zasadzie art. 98 par. 1 k.p.c. w zw. z art. 108 par. 1 k.p.c. Obydwie strony mogły zgłosić do rozliczenia koszty celowe – niezbędne do przeprowadzenia w procesie swoich roszczeń i zarzutów.
Pozwana może zaliczyć do kosztów należności stanowiące wynagrodzenie pełnomocnika procesowego i opłatę od pełnomocnictwa (2.400 zł i 17 zł) - w każdej ze spraw.
Z uwagi na regułę zwrotu tymczasowo wyłożonych kosztów sądowych przez strony, powódki mają zwrócić na rzecz Skarbu Państwa kwoty po 1.151,38 złotych, stanowiące 1/3 wynagrodzenia biegłego sądowego za złożone w sprawie opinie: pisemną i ustną.
Wobec powyższego orzeczono jak w formule sentencji przedmiotowego wyroku.
SSR Grzegorz Szacoń
Sygnatura akt III C 749/14
ZARZĄDZENIE
1. odnotować sporządzenie uzasadnienia wyroku;
2. odpis wyroku wraz z odpisem uzasadnienia doręczyć pełnomocnikowi powodowych Wspólnot i pełnomocnikowi pozwanej;
3. biegłemu Z. S. doręczyć wypis z protokołu posiedzenia jawnego dotyczący przyznanego mu wynagrodzenia – z pouczeniem o zażaleniu;
4. zarządzenie do wykonania w terminie 7 dni;
5. akta przedłożyć do postępowania międzyinstancyjnego Przewodniczącej Wydziału po wpłynięciu apelacji lub sędziemu-referentowi ze zwrotką po w/w doręczeniu, po upływie od tego momentu 30 dni.
S., dnia 30 grudnia 2016 roku
SSR Grzegorz Szacoń
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację: Grzegorz Szacoń
Data wytworzenia informacji: