I Nc 484/23 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie z 2024-02-09
Sygn. akt I Nc 484/23
POSTANOWIENIE
Dnia 9 lutego 2024 r.
Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie Wydział I Cywilny
Starszy referendarz sądowy Iwona Zywar
po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2024 r.
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa Towarzystwa (...) Spółki Akcyjnej z siedzibą w W.
przeciwko T. B.
o zapłatę
postanawia
na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. zawiesić postępowanie w sprawie
Sygn. akt I Nc 484/23
UZASADNIENIE
postanowienia z dnia 9 lutego 2024 roku o zawieszeniu postępowania
W dniu 7 kwietnia 2023 powód Towarzystwo (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. wniósł pozew o zasądzenie na jego rzecz od pozwanego T. B. kwoty 9.480,77 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 29 września 2022 roku do dnia zapłaty oraz kosztami procesu.
Zarządzeniem z dnia 13 lipca 2023 roku referendarz sądowy zobowiązał pełnomocnika powoda do wskazania w terminie dwóch tygodni, dodatkowych danych umożliwiających ustalenie numeru PESEL pozwanego (np. daty urodzenia, imion rodziców), albowiem na podstawie podanych w pozwie danych nie można wyszukać osoby pozwanej w systemie PESEL-SAD ( (...) w odpowiedzi na zapytanie o identyfikację osoby w oparciu o imię i nazwisko oraz nazwę miejscowości wskazał, że w S. mieszkają 4 osoby o imieniu T. i nazwisku B., jednak żadna z nich nie mieszka przy ul. (...)) - pod rygorem zawieszenia postępowania. Zarządzenie zostało odebrane przez pełnomocnika powoda w dniu 19 lipca 2023 roku. W dniu 17 sierpnia 2023 roku (po terminie) wpłynęło do Sądu pismo pełnomocnika powoda, w którym wniósł o nadanie sprawie dalszego biegu i jednocześnie wskazał, że nie dysponuje wymaganymi danymi. W ocenie pełnomocnika powoda brak wskazania powyższych danych na obecnym etapie postępowania nie powinien mieć znaczenia dla dalszego biegu i skutkować jego zawieszeniem, albowiem jak wskazuje Sąd Najwyższy, przed doręczeniem pozwu i rozpoczęciem rozprawy sąd nie może zawiesić postępowania na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. na skutek niewskazania przez powoda danych pozwalających na ustalenie numerów o których mowa w art. 208(1) k.p.c. Po rozpoczęciu rozprawy zawieszenie postępowania na tej podstawie może nastąpić tylko wtedy, gdy uzyskanie danych umożliwiających ustalenie wskazanych numerów nie jest możliwe. Sąd nie może zawiesić postępowania jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy tylko dlatego, że strona powodowa nie podała danych pozwalających na ustalenie numerów PESEL, NIP lub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Strona powodowa podkreśliła także, że dane dotyczące miejsca zamieszkania strony pozwanej wskazane w pozwie, zostały uzyskane od Zarządcy (...) Sp. z o.o. w S.. Tym samym wysoce prawdopodobnym jest, że strona pozwana zamieszkuje pod wskazanym przez stronę powodową adresem. Zdaniem pełnomocnika powoda przyjęte przez orzecznictwo stanowisko skłania do wniosku, iż zasadnym jest podjęcie uprzedniej próby doręczenia odpisu pozwu stronie pozwanej, która to próba może skutkować stawieniem się strony pozwanej na rozprawie, a w konsekwencji podaniem przez nią danych pozwalających na ustalenie numeru PESEL albo uzyskaniem tego numeru.
Postanowieniem z dnia 9 lutego 2024 roku postępowanie w niniejszej sprawie zostało zawieszone na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. i doręczone pełnomocnikowi powoda w dniu 20 lutego 2024 roku.
W dniu 27 lutego 2024 roku pełnomocnik powoda złożył wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia postanowienia z dnia 9 lutego 2024 roku.
Zgodnie z treścią art. 177 § 1 pkt. 6 k.p.c. sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 208 1 , lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.
Indywidualizacja stron procesu (uczestników postępowania) jest niezbędnym czynnikiem prawidłowości oraz skuteczności postępowania cywilnego. Bez wątpienia stanowi także jeden z elementów rzetelnego procesu, gwarantującego tzw. sprawiedliwość proceduralną, wypływającą z konstytucyjnego prawa do sądu. Niewątpliwie największe znaczenie (szczególnie mając na uwadze zdarzające się przypadki omyłek dotyczących identyfikacji dłużnika) ma numer PESEL w postępowaniu egzekucyjnym. Ma on jednak także znaczenie od początku postępowania ponieważ ma zagwarantować wskazaną indywidualizację pozwanego w czasie całego procesu.
Stosownie do art. 208(1) k.p.c., ciężar ustalenia numeru PESEL (numeru Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego numeru) spoczywa na sądzie, który jest obowiązany działać w tym zakresie z urzędu. Jak jednak zauważa Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 26 lutego 2014 r. III CZP 137/13 (na którą powołuje się pełnomocnik powoda) wskazanie danych pozwalających sądowi na ustalenie tych numerów pozostaje obowiązkiem powoda. W związku z tym, zgodnie z art. 177 § 1 k.p.c., sąd może zawiesić postępowanie, jeżeli na skutek niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 2081 k.p.c., nie można nadać sprawie dalszego biegu. Rozszerzenie przyczyn zawieszenia postępowania wynika z tego, że ustalenie numeru PESEL pozwanego następuje z zasady w granicach technicznych możliwości systemu informatycznego obsługującego zbiór gromadzący te numery. Wielokrotnie jednak niezbędne są dodatkowe dane personalne, którymi sąd nie dysponuje ani nie jest w stanie ich ustalić; ciężar ich wskazania ustawodawca przeniósł na powoda, lokując go w ramach normalnych ciężarów procesowych spoczywających na osobie dochodzącej ochrony prawnej, do których należy przede wszystkim dokładne określenie pozwanego.
Powyższe uzasadnia wyrażony w tej uchwale pogląd, że aczkolwiek przed doręczeniem pozwu i rozpoczęciem rozprawy sąd nie może zawiesić postępowania na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. na skutek niewskazania przez powoda danych pozwalających na ustalenie numerów, o których mowa w art. 208(1) k.p.c., to może uczynić to po rozpoczęciu rozprawy, gdy uzyskanie danych umożliwiających ustalenie wskazanych numerów nie jest możliwe. Zauważyć należy, że po skutecznym doręczeniu pozwu, z reguły pozwany podejmie obronę i wskaże swój numer PESEL.
Przenosząc to na grunt niniejszej sprawy zauważyć trzeba, że toczy się ona w postępowaniu upominawczym (w którym odpis pozwu doręcza się stronie wraz z wydanym w sprawie nakazem zapłaty). Zatem przed wydaniem nakazu zapłaty nie będzie wyznaczona rozprawa, a co za tym idzie nie dojdzie do sytuacji jaką rozważał Sąd Najwyższy w sprawie, w której podjął wskazywaną wyżej uchwałę. Wydany zostanie (zgodnie z art. 353(1) § 1 k.p.c.) nakaz zapłaty. Nakaz ten jednak, do którego stosuje się odpowiednio przepisy o wyrokach nie będzie mógł być wydany bez uprzedniego ustalenia numeru PESEL pozwanego (postanowienie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2014 r., I ACz 934/14).
Jeżeli sprawa podlega rozpoznaniu w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, w którym sąd wydaje orzeczenie kończące postępowanie (nakaz zapłaty) na posiedzeniu niejawnym, to niewskazanie przez powoda numeru PESEL pozwanego lub danych pozwalających na jego ustalenie przez sąd, musi prowadzić do zwieszenia postępowania. W takim przypadku nie istnieje bowiem możliwość, by przed zakończeniem postępowania sam pozwany wskazał swój numer PESEL. Poglądy orzecznicze wskazujące na brak podstaw do zawieszenia postępowania mimo braku wskazania przez podmiot inicjujący postępowanie numeru PESEL strony przeciwnej nie może znaleźć zastosowania w postępowaniu upominawczym lub nakazowym, z uwagi na ich niejawny charakter.
Mając na uwadze, że zaistniała sytuacja uniemożliwiała nadanie dalszego biegu sprawie na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. orzeczono jak w sentencji postanowienia.
Starszy referendarz sądowy Iwona Zywar
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację: Starszy Referendarz Sądowy Iwona Zywar
Data wytworzenia informacji: