V K 609/18 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie z 2019-02-20

Sygn. akt V K 609/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 lutego 2019 roku

Sąd Rejonowy Szczecin - Centrum w Szczecinie w V Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: SSR Joanna Kasicka

Protokolant: Karina Drzewiecka

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 20.02.2019 roku

sprawy:

S. W.

syna R. i M. z domu Ż.

urodzonego (...) w S.

oskarżonego o to, że:

w dniu 26 marca w S. na ul. (...) posiadał przy sobie środki odurzające w postaci (...) o wadze netto 0, 61 grama, substancję psychotropową w postaci jednego płatka L., substancję psychotropową w postaci dwóch pełnych i dwóch połówek tabletek o wadze łącznej 1,19 grama netto zawierających w swoim składzie (...),

tj. o czyn z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

I.  S. W. uznaje za sprawcę czynu zabronionego jemu zarzuconego i postępowanie karne o ten czyn, na podstawie art.66§1 kk oraz art.67§1 kk warunkowo umarza na okres 2 (dwóch) lat próby.

II.  na podstawia art. 67§2 kk oddaje oskarżonego w okresie próby pod dozór kuratora.

III.  na podstawie art.44§2 kk i art.70 ust.2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii orzeka przepadek dowodów rzeczowych w postaci (...) w ilości 0,43 grama, (...) w ilości 0,40 grama, (...) w ilości 0,76 grama, wraz z opakowaniami.

IV.  na podstawie art. 627 kpk i art.7 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe, w tym 60 (sześćdziesiąt) złotych opłaty.

V.  zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. M. W. kwotę 841,32 zł (ośmiuset czterdziestu jeden złotych i trzydziestu dwóch groszy) brutto tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielnej oskarżonemu z urzędu.

VK 609/18

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2018 r. R. S. i T. S. – funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w S. pełnili służbę w patrolu na terenie S.. Około godziny 12. 50 w/w zauważyli dwóch mężczyzn, z których jeden załatwiał się na wysokości numeru (...) al. (...). Ponieważ robił to w miejscu publicznym, policjanci przystąpili do legitymowania. Mężczyzną tym okazał się S. W., a osobą towarzyszącą - J. B.. W trakcie legitymowania funkcjonariusze zapytali legitymowanych, czy posiadają przy sobie przedmioty i substancje, których posiadanie jest zabronione. S. W. wydał wówczas dobrowolnie czarny woreczek z materiału z zawartością woreczków foliowych z zapięciem strunowym, w kilku których znajdował się susz roślinny, biały proszek, 1 znaczek i 2 całe tabletki oraz fragmenty dwóch tabletek.

dowód: zeznania R. S. k.13-4

przeszukanie osoby k.3-5

oględziny rzeczy k.7-10

Na podstawie badań fizykochemicznych ustalono, że zabezpieczony od oskarżonego susz roślinny w ilości 0,61 g netto stanowi (...) dwie całe i fragmenty dwóch połamanych tabletek koloru niebieskiego o łącznej wadze 1,19 g netto zawierają w swoim składzie (...) tj. środek narkotyczny, psychotropowy w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jeden znaczek, to L..

dowód: opinia fizykochemiczna k.55-58

S. W. w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu miał zachowaną zdolność rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem. Jego zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania są spowodowane naprzemiennym używaniem substancji psychoaktywnych.

Oskarżony od 29.03.2018 r. leczy się w Stowarzyszeniu (...) Oddział w S., gdzie został zakwalifikowany do terapii indywidualnej oraz grupowej. Od dnia 23.05.2018 r. przebywał w Ośrodku (...) w M..

dowód: opinia sądowo – psychiatryczna k.

zaświadczenie Stowarzyszenia (...) k.100

opinia o pacjencie k.101

S. W. jest uczniem II klasy liceum w B. i pozostaje na utrzymaniu rodziców.

Oskarżony nie był dotychczas karany sądownie.

dowód: dane osobopoznawcze k.102

dane o karalności k.91

S. W. przesłuchany w charakterze podejrzanego w postępowaniu przygotowawczym przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że woreczek z zawartością znalazł, gdy szedł przez las. Ponieważ nigdy wcześniej nie palił (...), więc postanowił, że tym razem spróbuje. Wyjaśnił również, że żałuje tego, iż nie wyrzucił znalezionych rzeczy.

W trakcie przesłuchania przed sądem oskarżony również przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że jednocześnie z nauką w szkole trenował żeglarstwo, a ilość tych obowiązków spowodowała, iż nie miał w ogóle czasu na spotkania z kolegami. To spowodowało, że sięgnął po narkotyki. Nie miał problemu z ich nabyciem, albowiem w jego szkole narkotyki były bardzo popularne. Decyzję o leczeniu podjął samodzielnie i samodzielnie zgłosił się na terapię. Rodzie bardzo go wspierają, dużo z nimi rozmawia. Od prawie roku leczy się i aktualnie jest „czysty”, a w ośrodku (...) był przewodniczącym grupy, a następnie pełnił zaszczytną funkcję prezesa.

/wyjaśnienia S. W. k.22-23, 147-149/

Stan faktyczny w niniejszej sprawie sąd ustalił w oparciu o zeznania R. S., częściowo w oparciu o wyjaśnienia oskarżonego, o czym niżej, a także w oparciu o dowody z dokumentów w postaci przeszukania osoby, oględziny rzeczy, opinii fizykochemicznej, opinii sądowo – psychiatrycznej, danych o karalności oskarżonego, zaświadczenia Stowarzyszenia (...), opinii o pacjencie.

Dowody z dokumentów zasługują na przymiot wiarygodności, albowiem zostały wytworzone przez uprawnione do tego podmioty i nie ujawniły się okoliczności podważające ich wiarygodność. Na istnienie takich okoliczności nie wskazywał również sam oskarżony.

Zdaniem Sądu Rejonowego w niniejszej sprawie na wiarę w pełni zasługują zeznania R. S., które są stanowcze, konsekwentne i logiczne. Warto podkreślić, że policjant ten nie ma żadnego powodu do bezpodstawnego obciążania oskarżonego, zaś zdarzenie dotyczyło wykonywanych przez niego obowiązków służbowych.

Podkreślenia wymaga również okoliczność, że R. S. podjął wobec oskarżonego interwencję w związku z zanieczyszczaniem przez niego miejsca publicznego. Funkcjonariusz policji, z racji wykonywanego zawodu, był upoważniony do tego, aby wylegitymować oskarżonego.

Sąd uznał za wiarygodną opinię fizykochemiczną, albowiem jest ona pełna, logiczna, nie zawiera wewnętrznych sprzeczności, a nadto zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w postanowieniu. Nadto nie ujawniły się żadne okoliczności, które podważyłby jej treść.

Jeśli chodzi o opinię biegłych lekarzy psychiatrów, to jest one pełna, jasna, nie zawiera wewnętrznych sprzeczności i jako takie zasługują w pełni na wiarygodność.

W ocenie sądu na przymiot wiarygodności zasługują te wyjaśnienia S. W., które oskarżony złożył w postępowaniu przed sądem, albowiem znajdują one odzwierciedlenie w pozostałym materiale dowodowym, w tym w dowodach z dokumentów.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora wyrażone w akcie oskarżenia co do kwalifikacji prawnej czynu i co do jego opisu.

Sąd stanął na stanowisku, że S. W. zasługuje na dobrodziejstwo warunkowego umorzenia postępowania. Podkreślenia wymaga, że S. W. zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak i w postępowaniu sądowym przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Co istotne jeszcze w trakcie legitymowania przez funkcjonariuszy policji sam, bez ich inicjatywy, bez konieczności przeprowadzenia czynności przeszukania, przyznał się do posiadania narkotyków i je przekazał.

Dla samej decyzji o warunkowym umorzeniu postępowania istotne jest też zestawienie daty popełnienia przez S. W. przestępstwa tj. dnia 26 marca 2018 r. z datą jego urodzenia tj. z dniem 19.01.2001 r. Zestawienie to prowadzi do wniosku, że w chwili popełnienia przypisanego mu czynu oskarżony miał 17 lat. Powyższe z jednej strony nakazywało sądowi, jak chciał tego obrońca, zastosowanie przepisu art.10§4 kk i zastosowanie zamiast kary środków wychowawczych, z drugiej zaś wymierzenie kary na zasadach ogólnych. To, że oskarżony pomimo tak młodego wieku przebywał w ośrodku Stowarzyszenia (...) wskazuje, że w swoim krótkim życiu miał już do czynienia z narkotykami. A zatem stosowanie wobec niego środków wychowawczych, w ocenie sądu byłoby niewystarczające do wdrożenia oskarżonego do przestrzegania prawa.

Natomiast sama postawa S. W., okoliczność, iż nie był on w ogóle dotychczas karany sądownie, jego właściwości, warunki osobiste uzasadniają przypuszczenie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania będzie on przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni przestępstwa. Warto w tym miejscu podkreślić, że oskarżony ma ustabilizowaną sytuację rodzinną. To pomoc i wsparcie obecnych na sali rozpraw podczas całego procesu rodziców w połączeniu z samodzielną decyzją oskarżonego o podjęciu leczeni w ośrodku zamkniętym i kontynuowanie tego leczenia przez okres niemalże roku, wyróżniająca się postawa w trakcie pobytu w ośrodku, daje gwarancję, że wobec S. W. zachodzi pozytywna prognoza kryminologiczna.

O ile obrońca przedstawił swoje stanowisko co do tego, jak winien wobec oskarżonego postąpić sąd, to sąd nie miał możliwości zapoznać się z argumentami prokuratora być może przemawiającymi za innym orzeczeniem, niż warunkowe umorzenie postępowania, albowiem prokurator nie stawił się na rozprawę.

Celem kontroli zachowania oskarżonego w okresie próby, sąd oddał S. W. pod dozór kuratora.

Sąd również orzekł w przedmiocie przepadku dowodów rzeczowych w postaci rzeczy, których posiadanie stanowi przestępstwo i w ilościach pozostałych po badaniach, a przekazanych do dyspozycji sądu.

Sąd zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe i wymierzył opłatę dochodząc do przekonania, że w okresie przerwy wakacyjnej oskarżony winien podjąć pracę zarobkową i je uiścić, co ma charakter oddziaływania wychowawczego.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Orzechowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację:  Joanna Kasicka
Data wytworzenia informacji: